بیماری اوریون در کودکان

Mumps disease in children
Mumps disease in children

بیماری اوریون در کودکان

اوریون به عنوان یک بیماری عفونی شناخته شده است که در کودکانی که بیشتر از دو سال  دارند، بیشتر شایع می­باشد. بیماری اوریون در کودکان غدد بناگوش را درگیر می­‌کند  که باعث التهاب و احساس درد در این قسمت خواهد شد.

اگر اوریون در کودکان تشدید شود و تشخیص داده نشود، احتمال این وجود دارد که منجر به بروز مشکلاتی دیگر در قسمت­‌های لوزه و مغز شود . توجه داشته باشید که در صورت بروز اوریون در دخترها احتمال این وجود دارد که صدمه­‌های جدی به تخمدان وارد شود و این موضوع در پسران در ناحیه بیضه‌ها رخ می­‌دهد.

در واقع ویروس اوریون از خانواده پراماکسوویریده می­‌باشد و این بیماری که جزو نمونه­‌های واگیردار به حساب می‌­آید. دقت داشته باشید که بیماری اوریون در فصل­‌های بهار و زمستان بیشتر شایع است و احتمال اینکه کودکان بیشتری به این بیماری آلوده شوند، وجود دارد. در نظر داشته باشید که بیماری اوریون اغلب در کودکانی که کمتر از دو سال دارند بدون علائم است. بنابراین کودکان احتیاج به مراقبت خاصی از سوی پدر و مادران خود دارند.

به طور کلی بیماری اوریون اغلب در کودکان ۲ -۱۲ ساله شایع است. بنابراین درصورتی که واکسیناسیون انجام نشود، با اهمیت‌ترین علت مبتلا شدن کودک به این بیماری خواهد بود. توجه کنید که افرادی که به بیماری اوریون مبتلا می­‌شوند  با عطسه و سرفه کردن و حتی حرف زدن می‌توانند ویروس را  به خوبی انتقال دهند. همچنین تورم بناگوش از بارز‌ترین نشانه‌های اوریون در بزرگسالان و کودکان است. در ادامه بیشتر با بیماری اوریون و عوارض ناشی از آن آشنا خواهید شد.

معرفی بیماری اوریون

همان طور که گفته شد بیماری اوریون در کودکان یک نوع بیماری واگیردار است که به وسیله یک ویروس ایجاد می‌­شود و به وسیله بزاق، ترشحات بینی و تماس نزدیک فرد به فرد انتقال پیدا می­‌کند و اغلب بر غدد بزاقی که در کنار گوش قرار‌دارد و به‌ اسم غدد پاروتید معرفی شده، اثر خواهد گذاشت.

بیماری اوریون قادر است که  یک یا هر دو غده را متورم سازد. تا هنگامی که واکسیناسیون اوریون به صورت عمومی بین همه کشور پخش شود، این بیماری به صورت معمول دیده ‌می‌شد. ولی از هنگامی که این واکسن به طور رایج مشاهده شد، تعداد موارد به طور قابل ملاحظه­ای کمترشد. از جمله عوارض اوریون عبارتند از: کمتر شدن میزان شنوایی، به صورت دائم جدی ولی کمیاب است. همچنین درمان ویژه‌­ای برای اوریون یافت نشده است.

 

نشانه­‌های بیماری اوریون

شاخص‌ترین نشانه بیماری اوریون در کودکان به گونه‌های متورم و درد در قسمت فک مربوط می­‌شود. ورم کردن غدد بزاق منجر به بروز این مشکلات خواهد شد. تورم ممکن است در یک یا هر دو قسمت صورت رخ بدهد که پزشکان آنرا به اسم پاورتیت می­‌شناسند.

از جمله­ نشانه­‌های بیماری اوریون عبارتند از: تب، درد و گرفتگی عضلات، خستگی، کم شدن اشتها، سردرد و درد فک‌­ها زمان جویدن و بلعیدن غذا.

دقت داشته باشید که بعد از آلودگی نزدیک  ۱۶ – ۱۸ روز بعد نشانه­‌های بیماری مشخص خواهد شد. همچنین این مدت زمان می‌تواند بین ۱۲ – ۲۵ روز هم باشد. همچنین ممکن است نشانه بیماری اوریون در کودکان به صورت خفیف و مثل سرماخوردگی باشد، از همین جهت والدین ممکن است دچار اشتباه شوند. همچنین  ممکن است بیماری با نشانه خاصی همراه نباشد و فقط تورم غدد بزاقی توجه والدین را  به خود جلب ‌کند.

 

علت مبتلا شدن به اوریون

بیماری اوریون درکودکان به وسیله یک عفونت ویروسی به وجود می­‌آید. در صورتی که با تماس مسقیم  و به وسیله ترشحات تنفسی که آلوده باشد به آسانی منتقل می­‌شود. همچنین زمانی که مبتلا می­‌شوید به اوریون، این ویروس به وسیله سیستم تنفسی به غدد بزاقی منتقل می­‌شود و تکثیر پیدا می­‌کند و منجر به تورم غدد بزاقی خواهد شد.

از جمله مواردی که سبب انتشار ویروس می­‌شود شامل عطسه یا سرفه کردن، استفاده کردن از بشقاب و قاشق آلوده، به صورت مشترک غذا و نوشیدنی خوردن و بوسیدن است. همچنین هنگامی که فرد بیمار به بینی و دهان خود دست بزند و بعد دستش را روی سطحی بزند، ممکن است فردی دیگر نیز با آن سطح در ارتباط باشد. توجه داشته باشید که افراد مبتلا به اوریون نزدیک به ۶ روز قبل آغاز نشانه­‌ها و ۹ روز بعد از آغاز آن واگیردار هستند.

 

اوریون چه عوارضی خواهد داشت؟

احتمال این وجود دارد که افراد دچار ناشنوایی یا کم شنوایی شوند که ممکن است در یک یا هر ۲ گوش اتفاق بیفتد. بعضی وقت­‌ها  بیماران دچار افت شنوایی دائم می‌شوند. در ادامه به بعضی از عوارض­‌ها اشاره خواهیم کرد.

التهاب انسفالیت:

انسفالیت که همان التهاب مغز است زمینه را برای ظاهر شدن مشکلات عصبی محیا می‌کند و حتی ممکن است که باعث مرگ شود.

 

التهاب مننژیت:

هنگامی این بیماری اتفاق می­فتد که ویروس به وسیله جریان خون به دستگاه عصبی مرکزی حمله کرده و همچنین تب بالا، تشنج و سردردهای شدید همراه با استفراغ و حالت تهوع از جمله نشانه‌­های التهاب مننژیت است.

 

التهاب یک یا هر دو بیضه (اورکیت):

این بیماری نشانه­‌هایی مثل ادرار و انزال بسیار سخت، دیده شدن‌ خون در منی، حساسیت پیدا کردن کیسه بیضه، بزرگ شدن پروستات، تب و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران است. توجه داشته باشید با اینکه اورکیت دردناک است ولی موجب  عقیم شدن مردان نخواهد شد.

 

التهاب بافت سینه (ماستیت):

این بیماری با درد، تب و لرز و حساسیت سینه به لمس همراه خواهد بود.

 

التهاب یک یا هر دو غدد پاروتید (پاروتیت):

غدد پاروتید درناحیه بالایی گونه‌ها و نزدیک به گوش قرار گرفته ‌است. همچنین مهمترین  غدد بزاقی است که مسولیت مرطوب کردن دهان را برعهده دارد.  همچنین در بیماری‌های عفونی، ضربه، استرس و حتی استفاده  بیش از اندازه کافئین منجر به ظاهر شدن  این مشکلات خواهند شد.

 

التهاب لوزالمعده(پانکراتیت):

از جمله نشانه­‌های التهاب لوزالمعده شامل تب، تورم و درد شکم، افزایش ضربان قلب ، حالت تهوع و استفراغ می‌­شوند.

 

التهاب یک یا هر دو تخمدان (اوفوریت):

این بیماری نشانه­‌هایی همچون دردهای شکمی در ناحیه تحتانی، حالت تهوع و استفراغ و تب است.

 

چگونگی درمان بیماری اوریون

درمان بیماری اوریون در کودکان همانند بقیه بیماری‌های ویروسی  است. در واقع  داروی خاصی برای آن یافت نشده است. دقت داشته باشید که داروهایی که پزشک  تجویز می‌کند به  منظور کمتر شدن درد کاهش و کنترل کردن  نشانه­‌های بیماری است. علاوه براین پزشک راهکارهایی از جمله استراحت کردن، استفاده کردن زیاد مایعات، همچنین خوردن غذاهایی که به جویدن احتیاج ندارد، در حالی دارای ماده مقوی و انواع ویتامین­‌ها را داشته مثل سوپ سبزیجات، تجویز داروهای مسکن برای کمتر شدن درد و کنترل کردن تب، استفاده از کمپرس گرم کمک زیادی برای تقویت دستگاه ایمنی خواهد کرد.

 

در چه صورتی می‌‌توان از بیماری اوریون جلوگیری کرد؟

به طور کلی مناسب‌ترین راه جلوگیری از بیماری اوریون در کودکان، انجام واکسیناسیون است. نخستین دوز واکسن اوریون در سن ۱۲ – ۱۵ ماهگی باید به کودک تزریق ‌شود. در صورتی که دوز یادآور آن در سن ۴ – ۶ سالگی می­‌باشد. از این رو زمانبندی واکسن نوزاد و کودک بسیار مهم است.

در صورتی که درگیر این بیماری هستید نکات زیر را رعایت کنید:

  • با مشاهده کردن نشانه­‌های اوریون در اجتماع‌­های عمومی شرکت نکنید.
  • در منزل، خود را درون اتاقی قرنطینه کنید.
  • تمام وسیله­‌های خود را از بقیه خانواده جدا و ضد عفونی کنید.
  • به صورت مرتب دست خود را بشویید.

 

 

سخن پایانی

همان طور که گفته شد بیماری اوریون در کودکان یک بیماری ویروسی است که غدد بزاق جلوی گوش را درگیر می­‌کند. همچنین زمانی که کودک سرفه یا صحبت می­‌کند، اوریون می­‌تواند به بقیه افراد سرایت کند. در زمانی که کوک شما درگیر این بیماری است، به پزشک مراجعه کند، استراحت کند و استفاده  از مایعات را فراموش نکند ولی از دادن میوه­‌های ترش که باعث تشدید تورم می­‌شوند، خودداری کنید.

تا هنگامی که کاملا بهبود پیدا نکرده است، مانع رفتن کودک به مهد یا مدرسه بشوید. بنابراین بهترین راه پیشگیری از گرفتن بیماری اوریون در کودکان تزریق واکسن است. در این مقاله سعی شد تا تمام نکات مربوط به این بیماری گفته شود، امیدواریم که از این مطالب بهره برده باشید.