بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟

What is the best way to burp a baby?
What is the best way to burp a baby?

از بزرگترین مشکلات والدین آروغ گرفتن نوزاد است. یکی از اصلی‌ترین غذاهای کودکان مخصوصاً در شش ماه اول بعد از تولد آنها، شیر است. درواقع این ماده ارزشمند همان چیزی است که تمام نیازهای بدن کودک را فراهم خواهد کرد. شیر سرشار از ویتامین و کلسیم و مواد مغذی است که باعث رشد کودک می‌شود. متأسفانه گاهی اوقات ممکن است همین شیر که برای بدن کودکان ضروری است باعث آسیب و درد در بدن کودک شود.

یکی از انواع این مشکلات آروغ است. عمدتاً زمان شیر خوردن، علاوه بر شیر هوا هم وارد بدن کودک خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود تا نوزاد دچار شکم‌درد و نفخ شود. اما بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ این سالی است که در ادامه با پاسخ آن آشنا خواهیم شد.

 

فهرست مطالب

  1. آروغ چیست و خارج شدن آن از بدن کودک چگونه اتفاق می‌افتد؟
  2. وجود آروغ در بدن کودک چه علامت هایی خواهد داشت؟
  3. چرا کودک سخت آروغ می‌زند و هیچ روشی برای رفع این مشکل در کودک پاسخگو نیست؟
  4. بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست و چگونه انجام می‌شود؟
  5. سوالات متداول در زمینه آروغ گرفتن از کودکان

 

آروغ چیست و آروغ گرفتن نوزاد چگونه اتفاق می‌افتد؟

برای اینکه بتوانید به سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ پاسخ دهید لازم است که در ابتدا بدانید آروغ چیست و بعد از آن باید بدانید که آروغ گرفتن چگونه است. کودکان و نوزادان همانند تمام انسان‌های دیگر برای ادامهٔ حیات و حفظ زندگی خود نیاز دارند تا مواد موردنیاز بدنشان تأمین شود.

این دسته از انسان‌ها که توانایی تکلم ندارند در ابتدای زندگی خود به‌شدت به مادرشان وابسته هستند. همچنین مواد موردنیاز بدن نوزادان و کودکان تا شش‌ماهگی شیر مادر بهترین غذای نورادان است. و بعد از آن هم تا دوسالگی مصرف شیر در این گروه از انسان‌ها به‌شدت بالا است.

نوزادان و کودکان در هنگام خوردن شیر، حباب‌هایی از هوا را هم به معده خود وارد می‌کنند. بعد از گذشت زمان کمی ممکن است کودک دچار تورم و یا نفخ در ناحیه شکم شود. این شرایط باعث آزار کودک می‌شود و در اغلب اوقات کودکان در این وضعیت گریه می‌کنند. همچنین کودک ممکن است پاها و دستان خودش را بسیار حرکت دهد و انگشتان دست خود را مشت کند. که این موارد نشان‌دهنده وجود هوا در معده کودک است. در این شرایط و درواقع در حالت نفخ معده بر اثر وجود هوا در معده اصطلاحاً می‌گویند کودک آروغ دارد. البته این اتفاق در بزرگسالان هم اتفاق می‌افتد که با نام بادگلو شناخته شده است.

آروغ گرفتن نوزاد

وقتی کودک در این شرایط قرار می‌گیرد لازم است که یکی از والدین کودک به او کمک کنند تا آروغ کودک گرفته شود و درد کودک در ناحیه شکم از بین برود. در این شرایط لازم است که کودک را به‌صورت برعکس بر روی دست خود قرار دهید و آرام‌آرام به کمر و پشت کودک مشت‌های ضعیفی بزنید. یا می‌تواند کودک را بغل کنید به‌طوری‌که سر کودک بر روی شانه‌هایتان قرار بگیرد. سپس کمر کودک را ماساژ دهید و یا با کمک دستانتان ضربه‌های آرامی به کمر کودک بزنید. بعد از گذشت زمان اندکی ناگهان کودک آروغ خواهد زد و بدین ترتیب مشکل حل می‌شود.

ناگفته نماند که میزان هوایی که وارد معده کودک می‌شود به موارد زیادی مربوط است. مثلاً اگر کودک فقط از طریق مادر تغذیه شود، آروغی که برای او وجود دارد بسیار کم است؛ اما اگر کودک از شیشه شیر برای تغذیه استفاده کند، هوایی که به معده کودک وارد می‌شود بسیار بیشتر خواهد بود و در این شرایط کودک به‌دفعات بیشتری برای آروغ گرفتن لازم خواهد داشت. توجه به این نکته می‌تواند به دل‌دردهای شدید کودک شما کمک بزرگی بکند.

 

وجود آروغ در بدن کودک چه علامت‌هایی خواهد داشت؟

اگر شما با علائم و جزئیات رفتاری کودک خودتان آشنا باشید به‌راحتی می‌توانید به سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ پاسخ دهید و در این شرایط به حفظ سلامت کودک خود و ازبین‌بردن دردهای او کمک بزرگی بکنید. فهمیدن آروغ داشتن و آروغ گرفتن از کودک کاری بسیار راحت است؛ اما تأثیری که بر روی ازبین‌بردن درد کودک دارد بسیار زیاد خواهد بود.

اگر کودک شما کمی بعد از خوردن شیر کلافه شد و یا گریه کرد، بی‌قراری کرد و یا حرکات زیادی داشت، پاهای خودش را بیش از اندازه تکان داد، دستانش را مشت کرد، بر روی شکم خودش فشار وارد کرد و یا بر روی شکمش خوابید، به شکم خودش چنگ زد یا… نشان می‌دهد که کودک آروغ دارد و لازم است که به او کمک کنید تا بتواند آروغ بزند و دردی که در شکمش به وجود آمده بهبود یابد.

 

چرا کودک سخت آروغ می‌زند و هیچ روشی برای آروغ گرفتن نوزاد پاسخگو نیست؟

اگر بتوانید به سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ پاسخ دهید شاید بتوانید به علت آروغ‌زدن سخت نوزاد هم پی ببرید. اگر آروغ گرفتن از کودک شما کاری سخت و دشوار است شاید به این دلیل است که شما از بهترین روش آروغ گرفتن برای کودک خود استفاده نمی‌کنید. آروغ گرفتن از نوزادان روش‌های متعددی دارد و هرکدام از کودکان هم با روش متفاوتی آروغ می‌زنند. شما می‌توانید برای آسان‌تر آروغ‌زدن کودکتان راه‌های متفاوتی را امتحان کنید و راهی را انتخاب کنید که کودک شما با آن راحت‌تر بوده است.

همچنین در مورد آروغ‌زدن سخت کودک باید به یک نکته مهم دیگر هم توجه کنید. برخی از نوزادان بسیار آرام و بی‌حرکت هستند. این دسته از کودکان در هنگام شیر خوردن هم بسیار با آرامش هستند و در این زمان حرکت چندانی ندارند. طبیعی است که اگر نوزاد حرکتی نداشته باشد هوایی هم وارد معده او نخواهد شد. در نتیجه اگر کودک شما آروغ نمی‌زند یا آروغ‌زدن نوزاد شما بسیار سخت است شاید اصلاً آروغی وجود ندارد.

به این نکته مهم هم توجه کنید که اگر نوزاد شما به طور مکرر گریه می‌کند و بی‌قرار است؛ ولی هرچقدر تلاش می‌کنید آروغ نمی‌زند، شاید کودک دچار کولیک شده است. کولیک یکی از انواع بیماری‌های کودکان است که ویژه کودکان چندروزه تا چهار‌ماهه است و به‌مرورزمان هم رفع خواهد شد؛ اما بهتر است در این زمان به پزشک مراجعه کنید و به درمان کولیک در نوزادان بپردازید.

 

بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پس از تمامی مواردی که در قسمت‌های قبل گفته شد حدوداً با آروغ گرفتن آشنا شدید. هم اکنون می‌خواهیم به سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ پاسخ دهیم. آروغ گرفتن از نوزاد در واقع راهکارهای متفاوتی دارد؛ اما مشکلی که وجود دارد این است که همه کودکان با یک روش راحت نیستند. ممکن است کودکان هرکدام با روش متفاوتی آروغ بزنند.

در واقع اگر می‌خواهید بدانید که بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ باید بدانید که بهترین روش، روشی است که کودک شما با آن راحت‌تر است. البته لازم است که با روش‌های آروغ گرفتن از نوزاد آشنا شوید.

  • روش اول

در اولین روش برای آروغ گرفتن از نوزاد لازم است تا نوزاد را بغل کنید. بغل‌کردن باید به‌گونه‌ای باشد که سر کودک بر روی شانه شما قرار بگیرد و شکم کودک هم بر روی ناحیه سینه شما قرار بگیرد. بعد از اینکه قرارگیری کودک کامل شد باید با کمک‌گرفتن از دستانتان کار را شروع کنید. می‌توانید از حرکات دورانی بر روی کمر کودک استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از ماساژ کمر کودک کمک بگیرید تا راحت‌تر آروغ بزند. به‌غیراز مواردی که گفته شد شما می‌توانید ضربه‌های بسیار ضعیف و آرامی بر کمر کودک وارد کنید. بعد از گذشت مدت‌زمان کمی احتمالاً کودک آروغ می‌زند و کار به پایان می‌رسد.

 

  • روش دوم

در دومین روش لازم است تا کودک را به حالت نشسته بر روی پای خود قرار دهید. این حالت باید به‌گونه‌ای باشد که کمر کودک پشت به شما باشد و صورت کودک در قسمت بیرونی بدن شما قرار گیرد. وقتی کودک به حالت سکون رسید با استفاده از ماساژ و حرکات دورانی و البته به کمک ضربه‌های بسیار آرام به کمر کودک به‌وسیله دست‌هایتان می‌توانید بادهای اضافه معده کودک را به‌راحتی خارج کنید. خوب است بدانید که این روش یکی از بهترین روش‌های آروغ گرفتن از نوزاد محسوب می‌شود.

 

  • روش سوم

در سومین روش شما باید بنشینید و کودک به‌صورت خوابیده قرار دهید. این قرارگیری باید به‌گونه‌ای باشد که شکم و صورت کودک بر روی دستان شما باشد. در واقع کودک باید بر روی شکم خوابیده باشد. پس از آنکه حرکات کودک کمی کمتر شد به کمک دست‌هایتان کمر کودک را به طور دورانی ماساژ دهید. همچنین می‌تواند از ضربات آرام برای کمر کودک استفاده کنید تا کودک آروغ بزند.

در این شرایط به دلیل اینکه کودک در حالت راحتی قرار دارد برای کودک یک روش ایده‌آل محسوب خواهد شد. همچنین در روش‌های بعدی می‌توانید راه‌رفتن را هم به فرایند آروغ گرفتن کمک کنید؛ چون ممکن است به این فرایند کمک زیادی بکند.

 

نتیجه‌گیری

حفظ سلامت کودکان یکی از موضوعاتی است که امروزه برای آن تلاش‌های فراوانی می‌شود. درمورد این موضوع تنها مشکلات بزرگ نیست که باعث دردسر می‌شود؛ بلکه مواردی کوچک مانند آروغ‌زدن هم می‌تواند برای کودک ایجاد مشکل و درد بکند. در این مقاله تلاش شد که با آشناکردن والدین با مباحث مربوط به آروغ گرفتن از کودکان، برای حل این مشکل گامی بزرگ برداریم.

در واقع ما در این مقاله در ابتدا توضیح دادیم که آروغ چیست و آروغ گرفتن چگونه انجام خواهد شد. پس از آن علائم وجود آروغ در بدن کودک را نام بردیم. در ادامه روش‌های مختلف آروغ گرفتن از کودک را توضیح دادیم و به سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ پاسخ دادیم.برای انجام هرچه بهتر آروغ گرفتن از کودکان لازم است که والدین صبور و بامحبت باشند. توجه کنید اگر دل درد کودک شما با آروغ گرفتن هم بهبود نمی‌یابد، حتما برای درمان نفخ کودکتان به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

 

سؤالات متداول در زمینه آروغ گرفتن نوزاد

چه زمانی لازم است آروغ گرفتن از نوزاد را آغاز کنیم و بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟

کودک معمولاً با علائمی که دارد به شما اعلام خواهد کرد که لازم دارد به او کمک کنید و آروغ او را بگیرید. اما اگر باز هم راجع به این مسئله سؤال دارید باید با علائم آروغ داشتن کودک از جمله گریه و تورم و نفخ معده و… آشنا شوید. و اگر این علائم را در کودک مشاهده کردید به آروغ گرفتن از کودک اقدام کنید. همچنین برای پاسخ سؤال بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد چیست؟ باید بدانید که شرایط کودک این مسئله را تعیین خواهد کرد و باید آزمایش و امتحان بکنید.

 

با استفاده از کدام روش کودک به‌سرعت آروغ خواهد زد؟

اگر کودک را به حالت نشسته به سمت بیرون قرار دهید و بر پشت کمر او ضربه‌های آرام بزنید یا کمر او را ماساژ دهید خواهید دید که کودک به‌سرعت آروغ خواهد زد. همین راه‌رفتن و ضربه‌زدن به پشت کودک از دیگر روش‌هایی است که بعد از مدت‌زمان کمی کودک آروغ می‌زند.

کودکان تا چه مدت زمانی لازم دارند که آروغ آن‌ها گرفته شود؟

باید بدانید که اصلی‌ترین زمان آروغ گرفتن از کودکان همان شش ماه ابتدایی زندگی کودک است که تنها منبع تغذیه او شیر مادر است. البته نوزادانی که از شیشه شیر برای تغذیه استفاده می‌کنند بیشتر از نوزادانی که شیر مادر را می‌خورند نیاز دارند تا آروغ آن‌ها گرفته شود.

 

آروغ گرفتن نوزاد در خواب خطرناک است؟

بسیاری از کودکان مدتی بعد از شیر خوردن می‌خوابند. اکثر اوقات هم آروغ این دسته از کودکان گرفته نخواهد شد. اما ممکن است هنگامی که کودک خواب است ناگهان بیدار شود یا گریه کند. در این شرایط شما می‌توانید دقیقاً شبیه همان وقت‌هایی که نوزاد بیدار است نسبت به گرفتن آروغ او اقدام کنید. فقط مراقب باشید که ضربه‌های شما به‌گونه‌ای نباشد که کودک را بیدار یا بدخواب کند.