از چه سنی باید از خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک استفاده کرد؟

Brushing the child's teeth
Brushing the child's teeth

همانطور که مراقبت از پوست نوزادان و کودکان مهم است، مسواک زدن دندان‌های کودک نیز بسیار اهمیت دارد. مصرف بیش از حد فلوراید در حین رشد دندان‌ها می‌تواند منجر به تغییرات قابل مشاهده در ساختار مینای دندان مانند تغییر رنگ و حفره شدن (فلوروزیس دندان) شود. بنابراین، CDC توصیه می کند که کودکان استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را از سن 2 سالگی شروع کنند، زیرا مناسب‌ترین خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک است.

 

خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک – برای کودکان 0-6 سال:

به محض بیرون آمدن دندان‌های کودک خود آن‌ها را با یک پارچه نرم یا با مسواک نرم کودک تمیز کنید.

دندان‌های کودک خود را دو بار در روز – صبح و شب قبل از خواب مسواک بزنید. شما باید به کودک خود کمک کنید تا دندان‌های خود را مسواک بزند تا زمانی که بتواند به تنهایی این کار را به خوبی انجام دهد (این اتفاق معمولاً در حدود هشت سالگی رخ می‌­دهد).

بسیار مهم است که به محض ظاهر شدن دندان‌های کودکتان آن‌ها را  مسواک بزنید. انتخاب مسواک و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک که بطور مناسبی برای کودکان ساخته شده است، بسیار مهم است.

 

آموزش مسواک زدن دندان‌های کودک با خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک

نحوه مسواک زدن دندان‌های کودک و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک:

 1. به کودک خود مسواک زدن را آموزش دهید
 2. محل مناسبی را برای اولین بار مسواک زدن کودکتان انتخاب کنید
 3. چک‌های دندانپزشکی برای کودکتان انجام دهید
 4. از کتابی برای آموزش به کودکتان استفاده کنید
 5. خودتان همزمان با کودکتان و در زمان مشخصی مسواک بزنید
 6. از مزایا و معایب مسواک زدن و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان های کودک با فرزندتان صحبت کنید

دندان‌های شیری به کودکان کمک می‌کنند تا غذا بخورند و صحبت کنند و دندان‌های دائمی بزرگسالان را در موقعیت خود هدایت کنند. بنابراین مراقبت از آن‌ها از همان ابتدا بسیار مهم است. مسواک زدن منظم به از بین بردن باکتری‌ها و پلاک‌هایی که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شوند کمک می‌کند. دندان ها را دو بار در روز مسواک بزنید (صبح و قبل از خواب شب).

مسواک زدن را زودتر به کودک خود معرفی کنید تا کودکان آن را بخشی از برنامه روزانه خود بدانند. کودکان برای توسعه این مهارت جدید در طول زمان به کمک و تشویق نیاز خواهند داشت.

 

چرا باید به محض ظاهر شدن دندان‌های کودکتان مسواک بزنید؟

به محض ظاهر شدن اولین دندان (معمولاً در حدود 6 ماهگی) به آرامی با مسواک نرم کودکان و آب مسواک بزنید. همچنین می‌توانید از یک پارچه مرطوب نرم برای پاک کردن دندان‌ها و لثه‌ها استفاده کنید. تمام سطوح دندان‌ها و لثه‌ها را دو بار در روز تمیز کنید (صبح و قبل از خواب شب).

قرار دادن مسواک زدن به برنامه روزانه کودکتان از همان ابتدا نه تنها به جلوگیری از مشکلات دردناکی مانند پوسیدگی دندان کمک می کند، بلکه عادات سالمی را نیز شکل می‌دهد که می‌تواند یک عمر لبخند را در آن‌ها ایجاد کند.

 

انتخاب مسواک و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک:

مسواک

مسواکی را انتخاب کنید که برای کودکان طراحی شده باشد. باید دارای برس نرم و قابل انعطاف باشد تا لثه آن‌ها را ازار ندهد.

خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک

هنگام انتخاب خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک، به یاد داشته باشید:

 1. برای کودکان 0 تا 18 ماهه فقط از آب و بدون خمیر دندان استفاده کنید
 2. از 18 ماهگی تا شش سالگی کودک از مقدار کمی خمیر دندان کودکان کم فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنید (بسته را بررسی کنید)
 3. از شش سالگی از خمیر دندان استاندارد فلورایددار به اندازه یک نخود استفاده کنید.

نکته: خمیردندان‌هایی با طعم میوه در سال‌های اخیر رایج شده‌اند. طعم‌های غیر نعنایی خوب هستند، اما همیشه مطمئن شوید که خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک حاوی فلوراید است؛ زیرا این عنصر کلیدی است که از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند.

برای کودکانی که به آب حاوی فلوراید دسترسی ندارند یا به دلایل دیگر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، دستورالعمل‌های استفاده از خمیر دندان برای مسواک زدن دندان های کودک ممکن است متفاوت باشد. برای کودکانی که در معرض خطر بیشتر پوسیدگی قرار دارند، متخصص بهداشت دهان ممکن است استفاده از موس را برای قوی‌تر کردن دندان‌ها توصیه کند. برای اطلاعات بیشتر از متخصص بهداشت دهان و دندان خود سوال کنید.

مسواک برقی

مسواک برقی کودکان جایگزین خوبی برای برخی از کودکان بالای سه سال است و می‌تواند مسواک زدن را آسان‌تر و سرگرم کننده‌تر کند.

 

نحوه مسواک زدن دندان‌های کودک و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک:

کودکان خردسال نمی‌توانند دندان‌های خود را به اندازه کافی خوب مسواک بزنند، بنابراین نیاز دارند که یک بزرگسال این کار را برای آن‌ها انجام دهد.

برای انجام این کار با روش‌های زیر عمل کنید:

 1. با پیدا کردن یک موقعیت راحت شروع کنید. این می‌تواند در حالتی باشد که کودک شما روی بغل شما و رو به روی شما نشسته و سرش را به بدن شما تکیه داده و در حالی که با یک دست به چانه او می‌زنید.
 2. دندان‌ها و در امتداد خط لثه را مسواک بزنید تا همه دندان‌ها به طور کامل تمیز شوند (حدود دو دقیقه راهنمای خوبی است).
 3. به‌صورت آرام و دایره‌وار دندان‌ها را مسواک کنید. در امتداد سطوح داخلی و سطوح خارجی مسواک بزنید.
 4. بر روی سطوح جونده دندان به جلو و عقب مسواک بزنید.
 5. پس از مسواک زدن از کودک خود بخواهید خمیر دندان را بیرون بیندازد و با آب شستشو ندهد. مقدار کمی از خمیر دندان باقی مانده از دندان‌ها محافظت می‌کند.

 

نحوه مسواک زدن با مسواک برقی

اگر از مسواک برقی استفاده می کنید، قبل از شروع، دستورالعمل‌ها را بخوانید. ابتدا مسواک را به سمت دندان‌های کودک خود هدایت کنید، سپس آن را روشن کنید. سر مسواک را به آرامی از دندان به دندان دیگر حرکت دهید. از جمله مسواک زدن در امتداد خط لثه (محل تلاقی لثه و دندان). خیلی محکم فشار ندهید و مالش ندهید، بگذارید برس کار را انجام دهد.

همچنین ممکن است بخواهید با کودک خود از محصولاتی مانند نخ دندان استفاده کنید تا تمیز کردن بین دندان‌ها را به یک عادت خوب تبدیل کنید و به کودک خود نخ دندان زدن را آموزش دهید؛ کودکان را تشویق کنید تا با بزرگتر شدن در مسواک زدن شرکت کنند.

در حدود دو یا سه سالگی، با اجازه دادن به آن‌ها قبل از پیگیری برای اطمینان از تمیز کردن تمام سطوح، به آن‌ها کمک کنید تا مهارت خود را توسعه دهند. در حدود سن هشت سالگی، کودکان مهارت‌های حرکتی ظریف مورد نیاز برای مسواک زدن را توسعه داده‌اند. با این حال، نظارت اغلب پس از این سن مورد نیاز است تا زمانی که مطمئن شوید که آن‌ها می‌توانند آن را به خوبی انجام دهند.

 

نکاتی برای مسواک زدن کودکان و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک :

همه کودکان در ابتدا از مسواک زدن لذت نخواهند برد، اما در نهایت اکثر آن‌ها به عنوان کاری که ما هر روز به عنوان بخشی از حفظ سلامت بدن خود انجام می‌دهیم، درک می‌کنند. مسواک زدن پس از خوردن غذا بسیار مهم است، خصوصا پس از استفاده از مواد غذایی آلرژی‌ژا حتما مسواک بزنید.

 

نکاتی مهم برای تشویق کودکان به مسواک زدن و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان‌های کودک:

 • آن ها را سرگرم کننده کنید! آهنگی بخوانید، صداهای بامزه را پخش کنید، ویدیو یا برنامه مسواک زدن کودکان را پخش کنید. هر چیزی که آن را لذت بخش می‌کند.
 • کودکان دوست دارند از دیگران تقلید کنند. بنابراین از سایر اعضای خانواده بخواهید که به کودکان نشان دهند چگونه مسواک می‌زنند.
 • کتاب‌های داستانی زیادی با موضوع دندانپزشکی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای آموزش مسواک زدن به کودکان خردسال استفاده کرد.
 • سعی کنید از دو مسواک استفاده کنید. یکی برای نگه داشتن و استفاده از آ‌ن‌ها و یکی برای شما که به درستی مسواک بزنید. بچه‌های دیگر به «نوبت تو، نوبت من» پاسخ می‌دهند، جایی که کودک ابتدا مسواک می‌زند سپس والدین مسواک می‌زنند.
 • اگر کودک شما طعم خمیر دندان را دوست ندارد، ابتدا مسواک زدن را بدون خمیر دندان امتحان کنید. سپس از مقداری خمیر دندان کم فلوراید برای کودکتان روی مسواک بزنید تا به طعم خمیر دندان عادت کنند. همچنین خمیر دندان‌هایی با طعم‌های میوه‌ای یا طعم‌های ملایم‌تر وجود دارد که ممکن است بچه‌ها بیشتر دوست داشته باشند. اگر هیچ موفقیتی در سرویس بهداشتی ندارید، مکان دیگری را در خانه امتحان کنید.
 • برای کودکان بزرگتر، یک سیستم پاداش را امتحان کنید. به عنوان مثال، تعداد دفعاتی که دندان‌های آن‌ها دو بار در روز تمیز می‌شوند را در تقویم علامت بزنید و وقتی به هدفی رسیدند، جایزه بدهید.

 

سخن آخر

توصیه می شود که کودکان در سن دو سالگی معاینه بهداشت دهان و دندان انجام دهند. این ممکن است توسط یک متخصص دندانپزشکی یا سایر متخصصان سلامت، مانند یک پرستار یا پزشک سلامت مادر و کودک انجام شود. کودکان بزرگتر باید به معاینات منظم ادامه دهند. از متخصص بهداشت دهان و دندان خود بپرسید که کودک شما هر چند وقت یک بار نیاز به معاینه دارد.