دستورات قبل و بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد

عمل جراحی ختنه نوزاد
عمل جراحی ختنه نوزاد

نکات مهم قبل از عمل جراحی ختنه نوزاد

ختنه نوزاد عملی بسیار رایج بوده که انجام آن برای سلامت ناحیه تناسلی پسران بسیار ضرورت دارد. ختنه یک جراحی معمولی است و پیچیدگی زیادی نخواهد داشت. به همین علت دوره نقاهت کوتاه مدتی داشته و اگر به صورت اصولی انجام گیرد معمولاً هیچ عوارضی نیز به هم نخواهد داشت.
به همین علت اگر صاحب فرزند پسر شده‌اید، در این خصوص هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشید. بهترین زمان ختنه نوزادان قبل از سه ماهگی است. پس از اینکه آزمایشات سلامت جسمانی نوزاد صورت گرفت، والدین می‌توانند برای جراحی ختنه اقدام نمایند؛ اما قبل از جراحی می‌بایست به برخی نکات و دستورات پزشکی توجه داشت تا این عمل جراحی با موفقیت بالاتری صورت پذیرفته و نتایج مطلوب‌تری داشته باشد.
پس اگر قصد دارید برای این امر اقدام نمایید، قبل از عمل جراحی ختنه نوزاد به نکات و دستورات پزشکی زیر توجه نمایید:
• حتماً از سلامت فرزند خود اطلاع حاصل نمایید. اگر به سرعت پس از تولد قصد دارید ختنه نوزاد را انجام دهید، او باید حداقل یک ‌مرتبه ادرار کرده باشد. چرا که باید از سلامت سیستم ادراری در بدن او‌ اطمینان‌ کامل داشته باشید تا از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری شود.
• مادر می‌بایست حتماً یک ساعت قبل از عمل به نوزاد شیر بدهد تا در حین جراحی نیاز به شیر دادن نباشد.
• حتماً پوشک اضافه و آب قند به همراه داشته باشید.
• پستونک مناسبی برای کودک‌ تهیه نموده و آن را همراه داشته باشید.
• حتماً قبل از عمل باید سابقه اختلالات خونریزی در خانواده نوزاد چک‌ گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عفونت ادراری در کودکان کلیک کنید.

مراقبت‌های لازم بعد از انجام عمل جراحی ختنه نوزاد

نکاتی که در بالا گفته شد، باید قبل از آغاز عمل ختنه حتماً انجام گیرند؛ اما چیزی که اهمیت و رعایت آن از این‌ نکات نیز مهمتر است، مراقبت از نوزاد بعد از این جراحی است. بعد از عمل جراحی ختنه می‌بایست نوزاد تحت مراقبت‌های بسیار ویژه قرار گیرد.
چرا که در دوران نقاهت این عمل، معمولاً بدن نوزادان در حالت حساسی قرار می‌گیرد و رعایت برخی مراقبت‌ها می‌تواند دوره نقاهت را بسیار کوتاه‌تر کند. به همین علت می‌بایست بعد از انجام این عمل به تمامی نکات مراقبتی زیر توجه نمایید:
• نوزاد باید تا یک ساعت بعد از انجام این عمل تحت نظر پزشکان قرار داشته باشد و در صورت عدم وجود مشکلات احتمالی مرخص شود.
• پس از عمل جراحی ختنه نوزاد می‌بایست محل عمل همواره چک شود. در ناحیه عمل کمی خونریزی و ورم مختصر کاملاً طبیعی است. اگر خونریزی خفیف بود، می‌توانید دست‌ خود را حدود ده دقیقا در محل خونریزی نگه دارید تا کاملاً متوقف شود؛ اما اگر پس از انجام این کار همچنان خونریزی شدید بود، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
• نوزاد معمولاً مدتی بعد از جراحی ادرار خواهد کرد. پس از اولین ادرار می‌بایست پانسمان اولیه را دور بیندازید و ناحیه تناسلی او را به آرامی شستشو دهید. سپس محل عمل را کاملاً خشک‌ نموده و با استفاده از گاز استریل و پمادهای بهبود دهنده زخم، آلت تناسلی نوزاد را پانسمان‌ کنید. توجه داشته باشید که پانسمان نباید بیش از اندازه سفت باشد، چون این‌گونه به آلت تناسلی نوزاد فشار وارد می‌کند و ممکن‌ است‌ موجب خونریزی شود‌.
• دو روز بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد حمام نمودن او بلامانع است.
• محل عمل باید همواره تمیز باشد و در بازه‌های زمانی کوتاه پانسمان آن تعویض شود. همچنین این قسمت را همواره خشک‌ نگه داشته و از بروز رطوبت در آن‌ جلوگیری کنید. چرا که‌ آلوده و خیس بودن این قسمت‌ موجب تجمع و‌ تکثیر باکتری و عفونت خواهد شد.
• پس از انجام این عمل ممکن است نوزاد شما درد خفیفی را احساس کند و همین موجب گریه و بی‌قراری او شود.‌ برای تسکین درد او می‌توانید از قطره‌های استامینوفن استفاده کنید، اما باید حتماً توسط پزشک تجویز شده باشند. البته درد نوزاد بعد از گذشت یک‌ الی دو روز کاملاً تسکین‌ می‌یابد.
• اولین ادرار پس از عمل جراحی ختنه نوزاد معمولاً دردناک خواهد بود.‌ چرا که ادرار حرارت بالایی داشته و برخورد آن به قسمت ملتهب آلت باعث بروز درد و سوزش در این ناحیه خواهد شد. به همین دلیل اصلاً جای نگرانی نیست و ادرارهای بعدی نوزاد معمولاً دیگر با هیچ دردی همراه نخواهند بود.‌
• حتماً ناحیه جراحی را همواره با وازلین و پمادهای مخصوص چرب کنید تا زخم آن سریع‌تر بهبود یابد.

جهت بررسی بیشتر در خصوص ختنه مقاله “همه چیز راجه به ختنه” را مطالعه کنید.

مراجعه به پزشک بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد در موارد اضطراری

بعد از عمل جراحی ختنه باید یک مرتبه دیگر به پزشک‌ مراجعه نمایید تا وضعیت نوزاد شما به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات احتمالی تشخیص داده شوند؛ اما در حالت‌ کلی گاهی در مواقع اضطراری نیاز است که فورا به پزشک مراجعه نمایید. چرا که در صورت مشاهده چنین علائمی، معمولاً ممکن است کودک شما در وضعیت حادی قرار گرفته باشد. به همین علت در صورت مشاهده هر یک‌ موارد زیر فورا به پزشک مراجعه نمایید:

• خونریزی یا تیره شدن نوک آلت

گاهی خونریزی پس از عمل جراحی ختنه نوزاد شدید می‌باشد و موجب تغییر رنگ نوک آلت ‌تناسلی نوزاد خواهد شد. در این مورد معمولاً خون در نوک آلت تجمع نموده و ممکن‌ است‌ نوزاد وضعیت خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت نوزاد مورد بررسی قرار گیرد.

• عدم تخلیه ادرار

به‌طور طبیعی بعد از انجام این عمل نوزاد شما فورا ادرار خواهد کرد؛ اما اگر نوزاد تا ۱۲ ساعت بعد از عمل اصلاً دفع ادرار نداشته باشد، باید حتماً توسط پزشک معاینه شود. چرا که ممکن است در طول عمل جراحی ختنه نوزاد مجرای ادراری او مسدود شده باشد که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

• عفونت

گاهی دیده می‌شود که ناحیه تناسلی و محل جراحی پس از این عمل دچار عفونت ‌شدید می‌شود. در این صورت می‌بایست فورا به پزشک مراجعه نمایید تا عفونت گسترده‌تر نشود. برای مثال گاهی ممکن است در قسمت‌ نوک آلت تناسلی نوزاد، ترشحات چرکی مشاهده شود.

• تورم شدید آلت و بیضه

دیگر نشانه و حالت غیر طبیعی بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد تورم شدید آلت و بیضه می‌باشد.‌ در این صورت معمولاً ناحیه تناسلی قرمز یا کبود شده و ورم غیر طبیعی خواهد داشت. اگر تورم‌ بعد از گذشت یک‌ هفته برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آویشن محمدی فوق تخصص نوزادان در تهران ختنه را در مطب برای فرزتدان دلبند شما انجام می‌دهند.