درمان کولیک در نوزادان

درمان کولیک در نوزادان
درمان کولیک در نوزادان

کولیک چیست؟

قولنج زمانی است که یک نوزاد سالم به طور مکرر بدون دلیل روشنی گریه می‌کند یا عصبانی می‌شود. گریه بیش از 3 ساعت در روز حداقل 3 روز در هفته برای بیش از 3 هفته تعریف می‌شود. گاهی اوقات کاری برای تسکین گریه کودکتان نمی توانید انجام دهید و همچنین مدیریت آن می‌تواند به والدینی که تازه خسته شده‌اند یا استرس دارند، استرس بیافزاید. کولیک در نوزادان می‌تواند چند هفته پس از تولد شروع شود و معمولاً بین 4 تا 6 هفتگی بدترین حالت کولیک است. نوزادان معمولاً در 3 تا 4 ماهگی از قولنج خارج می‌شوند.

علائم کولیک

سر و صدا کردن و گریه کردن نوزادان طبیعی است، اما نوزادانی که دارای کولیک هستند بیشتر از نوزادان دیگر گریه می‌کنند، حتی اگر سالم باشند. سایر ویژگی‌های قولنج می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گریه بدون دلیل واضح: به عنوان مثال، آن‌ها گرسنه نیستند یا نیازی به جایگزین پوشک ندارند.
 • هر روز در زمان‌های یکسانی گریه کند. نوزادان کولیک چند روز قبل سرگیجه می‌شوند. با این حال، گریه ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد.
 • مشت‌های خود را هنگام گریه گره می‌کنند یا پاهای خود را جمع می‌کنند.
 • گریه می‌کنند انگار درد دارند.
 • صورت آن‌ها به رنگ قرمز روشن تغییر می‌کند.
 • وقتی کودک شما گریه می‌کند، نمی‌تواند هوا را ببلعد. می‌تواند باعث شود شکم آن‌ها متورم یا سفت به نظر برسد. ممکن است پس از دفع گاز یا اجابت مزاج علائم را کاهش دهند.

چه چیزی باعث کولیک می شود؟

پزشکان مطمئن نستند که چه چیزی باعث کولیک می شود، اما احتمال‌های بسیاری را بررسی کرده‌اند و در نهایت می‌توان ذکر نمود که برخی از عوامل می‌توانند شامل موارد ذکر شده باشند:

 1. درد یا ناراحتی ناشی از گاز یا سوء هاضمه
 2. تغذیه بیش از حد یا کم تغذیه
 3. شیر خشک یا شیر مادر
 4. حرکت بیش از حد
 5. شکل سردرد میگرنی دوران کودکی
 6. واکنش عاطفی به ترس، ناامیدی یا هیجان.

کولیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک کودک شما معمولاً می‌تواند قولنج را بر اساس الگوی علائم تشخیص دهد. اگر به یاد داشتی از زمان وقوع گریه کودک، زمان خواب نوزاد، آنچه که کودک شما می‌خورد و چند وقت یکبار و الگوی دفع مدفوع کودکتان را ثبت کنید، به پزشک کمک خواهد کرد. پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی را برای رد کردن یک وضعیت جسمانی- مانند رفلاکس مری، عفونت یا آلرژی به عنوان علت بی قراری کودک انجام دهد.

درمان کولیک

قولنج ممکن است توسط چیزهای خاصی تحریک شود. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از این محرک‌ها جلوگیری کنید. همچنین چیزهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به آرام کردن کودک و کاهش گریه او تلاش کنید. در ادامه به بررسی چند مورد اساسی که به بهبود و درمان نوزاد شما کمک می‌کند می‌پردازیم شما با رعایت نکات زیر می‌توانید کولیک نوزاد خود را درمان نمایید.

به کودک خود غذا دهید : اگر به کودک خود شیر می دهید، آنچه می‌خورید و می‌نوشید را پیگیری کنید. هر چیزی که مصرف می‌کنید به کودک شما منتقل می‌شود و می‌تواند بر او تأثیر بگذارد. از کافئین و شکلات که به عنوان محرک عمل می‌کنند اجتناب کنید همچنین از محصولات لبنی و آجیل خودداری کنید، در صورتی که کودک شما به آن‌ها حساسیت دارد و از پزشک خود بپرسید که آیا داروهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود یا خیر.

اگر به کودک خود شیر خشک می دهید، برند دیگری را امتحان کنید. نوزادان می‌توانند به پروتئین‌های خاصی در شیر خشک حساس باشند. سعی کنید با وعده‌های غذایی کوچک‌تر اما بیشتر به کودکتان بدهید. از شیر دادن بیش از حد یا خیلی سریع به نوزاد خودداری کنید. تغذیه با یک بطری باید حدود 20 دقیقه طول بکشد، اگر کودک شما سریع‌تر غذا می‌خورد، سعی کنید از یک نوک پستانک با سوراخ کوچکتر استفاده کنید. این باعث کاهش سرعت تغذیه آنها می‌شود.

سعی کنید کودک خود را در وضعیت عمودی تغذیه کنید و نوزاد خود را در آغوش بگیرید. نوزادانی که کولیک دارند گاهی اوقات می‌توانند به روش‌های مختلف در آغوش گرفتن یا تکان دادن واکنش نشان دهند. در حالی که کودک را ماساژ می‌دهید، روی بازو یا پاهای خود نگه دارید. اگر نوزاد گاز دارد، او را صاف نگه دارید. شب نوزاد خود را در آغوش بگیرید و می‌توانید هنگام راه رفتن نوزاد خود را در آغوش بگیرید، و نوزاد خود را در آغوش خود تکان دهید یا با استفاده از تاب کودک او را تکان دهید.

دلداری دادن به نوزادتان: از حرکات و محرک ها را برای آرام کردن کودک خود امتحان کنید. تماس پوست به پوست را فراهم کنید. نوزادتان را قنداق کنید، این به معنای پیچیدن آن‌ها در یک پتو است. برای کودک خود آواز بخوانید و به کودک خود یک حمام گرم (نه داغ) بدهید یا یک حوله گرم روی شکم او بگذارید، نوزاد خود را ماساژ دهید و از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

صدای مانند پنکه، جاروبرقی، ماشین لباسشویی، سشوار یا ماشین ظرفشویی ارائه دهید. به کودک خود پستانک بدهید. کودکتان در کالسکه به پیاده روی بروید یا با کودکتان در صندلی ماشین به رانندگی بروید. به نوزادتان قطره سیمتیکون بدهید. این داروی بدون نسخه می‌تواند به تسکین گاز شکم نوزاد شما و درمان راحت‌تر کولیک کمک کند.

تفاوت کولیک و نفخ در نوزادان

آیا نوزاد مبتلا به کولیک بهتر می‌شود؟

اگرچه تماشای یک حمله قولنج می‌تواند ترسناک باشد. به‌ویژه برای والدینی که برای اولین بار تجربه می‌‌کنند، اما قولنج برای سلامت نوزاد مضر نیست. این نوع عارضه شایع در نوزادان سن 3 تا 4 ماهگی بیشتر اتفاق می‌افتد و والدین در این سنین بیشتر با این رخداد مواجه می‌شوند اما لازم به ذکر است نیاز به نگرانی و استرس وجود ندارد.

چه زمانی باید با پزشک نوزاد خود تماس بگیرم؟

اگر وزن نوزادتان متوقف شد، و با تغییرات چشمگیری در رفتار او مشاهده کردید و یا هر یک از علائم زیر را داشت، با پزشک کودک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • استفراغ شدید (به ویژه به رنگ سبز یا با خون در آن).
 • اسهال
 • خون در مدفوع.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

 1. چه زمانی کودک من کولیک را پشت سر می‌گذارد؟
 2. بهترین راه برای تغذیه کودکم برای جلوگیری از قولنج چیست؟
 3. آیا باید بعد از غذا خوردن کودکم را برای مدت معینی در حالت ایستاده نگه دارم؟
 4. آیا موقعیت خوبی برای در آغوش گرفتن نوزادم وجود دارد تا احساس بهتری داشته باشد؟
 5. آیا می‌توانم به نوزادم دارویی بدهم تا احساس بهتری داشته باشد؟
 6. چه کاری می‌توانم انجام دهم تا وقتی کودکم گریه می‌کند عصبانی یا ناامید نشود؟