برنامه واکسیناسیون دوران نوزادی چگونه است؟

برنامه واکسیناسیون دوران نوزادی چگونه است؟
برنامه واکسیناسیون دوران نوزادی چگونه است؟

برنامه واکسیناسیون دوران نوزادی چگونه است؟

برنامه واکسیناسیون دوران نوزادی، فهرستی از واکسن‌های رایج است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می‌کند بیشتر کودکان باید آن‌ها را دریافت کنند. ایمن‌سازی راهی برای محافظت از کودک شما در برابر ابتلا به بسیاری از عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف است. بسیاری از این بیماری‌ها به‌راحتی از کودکی به کودک دیگر منتقل می‌شوند و می‌توانند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند. حتی ممکن است سبب مرگ شوند.

چه زمانی نوزاد باید واکسینه شود؟

کودک شما باید اولین دوز بیشتر واکسن‌ها را در دو سال اول زندگی خود دریافت کند. آ‌ن‌ها ممکن است برای رسیدن به محافظت کامل به چندین دوز از واکسن نیاز داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، CDC  به کودکان توصیه می‌کند اولین دوز واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) را در 12 ماهگی یا بیشتر دریافت کنند. سپس آن‌ها باید دوز دوم را قبل از ورود به مدرسه ابتدایی (حدود 4 تا 6 سالگی) دریافت کنند. کودک شما می‌تواند واکسن‌های دوران کودکی خود را در معاینات منظم برنامه‌ریزی‌شده کودک خود دریافت کند.

کودکان چند واکسن دریافت می‌کنند؟

در سن 15 ماهگی، کودک شما ممکن است تا 10 نوع مختلف واکسن دریافت کند. آکادمی اطفال آمریکا به همه نوزادان سالم توصیه می‌کند این واکسن‌های اولیه را دریافت کنند. کودک شما ممکن است دوره‌ای اضافی و سایر واکسن‌ها رابین سنین 15 ماهگی تا 16 سالگی دریافت کند. اگر کودک شما یک بیماری مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف دارد ، متخصص اطفال ممکن است برنامه متفاوتی را توصیه کند.

اهمیت واکسن برای کودکان

انواع مختلف واکسن‌ها چیست؟

با واکسیناسیون به‌موقع نوزاد، کودک شما 90 درصد شانس مصونیت در برابر بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن را خواهد داشت. ازآنجایی‌که بیماری‌های مختلف می‌توانند کودک شمارا در سنین مختلف تحت تأثیر قرار دهند، بسیار مهم است که شما به‌عنوان والدین از محافظت از کودک خود اطمینان حاصل کنید. واکسن‌های زیر می‌توانند به محافظت از کودک شما در برابر عفونت یا بیماری جدی کمک کنند.

هپاتیت B (HepB)

واکسن هپاتیت B می‌تواند به محافظت از کودک شما در برابر هپاتیت B کمک کند . برنامه واکسن نوزادان شامل سه دوز از واکسن HepB است. نوزاد شما معمولاً اولین دوز خود را ظرف 12 ساعت پس از تولد دریافت می‌کند. آن‌ها دوز دوم خود را در 1 تا 2 ماهگی و دوز سوم خود رابین 6 تا 18 ماهگی دریافت خواهند کرد. تغییرات جزئی در این برنامه بر اساس وضعیت آنتی ژن سطحی هپاتیت B والدین متولدشده و استفاده بالقوه از واکسن‌های ترکیبی امکان‌پذیر است.

دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه بدون سلول (DTaP)

واکسن DTaP می‌تواند به محافظت از کودک شما در برابر دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه کمک کند. واکسن‌های کودک شامل پنج دوز از واکسن ترکیبی DTaP است. نوزاد شما اولین دوز خود را در 2 ماهگی و دومین دوز خود را در 4 ماهگی دریافت خواهد کرد. آن‌ها سومین دوز خود را در 6 ماهگی، چهارمین دوز خود را در سن 15 تا 18 ماهگی و نوبت پنجم خود رابین 4 تا 6 سالگی دریافت خواهند کرد.

ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV)

واکسن غیرفعال ویروس فلج اطفال (IPV) می‌تواند به محافظت از کودک شما در برابر عفونت‌های فلج اطفال کمک کند . کودک شما چهار دوز از واکسن IPV دریافت خواهد کرد. آن‎ها اولین دوز خود را در 2 ماهگی و دوز دوم خود را در 4 ماهگی دریافت خواهند کرد. آن‌ها سومین دوز خود رابین 6 تا 18 ماهگی و نوبت چهارم خود رابین 4 تا 6 سالگی دریافت خواهند کرد.

سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)

واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) می‌تواند به محافظت از کودک شما در برابر سرخک، اوریون و سرخجه کمک کند. کودک شما دو دوز واکسن ترکیبی MMR را دریافت خواهد کرد. آن‌ها اولین دوز خود رابین 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم خود را بین 4 تا 6 سالگی دریافت خواهند کرد. واکسن MMR ممکن است با واکسن VAR (MMRV) ترکیب شود.

سایر واکسن‌ها

درصورتی‌که کودک شما در معرض خطر بالای ابتلا به برخی عفونت‌ها یا بیماری‌ها باشد، پزشک اطفال ممکن است واکسن‌های اضافی را توصیه کند . همچنین اگر کودک شما در طول بازه‌های زمانی توصیه‌شده خود، دوز واکسن را ازدست‌داده است، برنامه واکسیناسیون اصلاح‌شده‌ای را ارائه می‌کنند تا مطابق اصلاحیات جدید واکسیناسیون انجام شود.

بچه‌ها از چه سنی واکسن می‌زنند؟

برنامه واکسن نوزادان از بدو تولد شروع می‌شود. نوزاد شما اولین واکسن‌های خود را در ماه‌های اول زندگی دریافت می‌کند. کودک شما ممکن است واکسن‌های خاصی را در محدوده سنی دریافت کند. موارد زیر یک برنامه واکسن توصیه‌شده برای کودکان را نشان می‌دهد. پزشک اطفال کودک شما ممکن است دستورالعمل‌های مختلفی را دنبال کند. شما باید با پزشک اطفال در مورد اینکه کودک شما چه واکسنی را باید دریافت کند و چه زمانی باید صحبت کنید. واکسن‌های توصیه‌شده بر اساس سن عبارت‌اند از:

واکسن تولد

 • واکسن‌های نوزادان شامل اولین دوز هپاتیت B (HepB) است.
 • هپاتیت B (HepB).
 • واکسن 1 تا 2 ماهه
 • هپاتیت B (HepB).

واکسن‌های 2 ماهه

نوزادان در 2 ماهگی چندین واکسن دریافت می‌کنند. برنامه واکسن DTaP از 2 ماه شروع می‌شود. کودک شما اولین دوز خود را دریافت خواهد کرد:

 • دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه بدون سلول (DTaP).
 • ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV).

واکسن‌های 4 ماهه

برای واکسن‌های 4 ماهه، نوزادان دوز دوم واکسن‌هایی را که در قرار ملاقات 2 ماهه خود دریافت کرده‌اند دریافت می‌کنند. این شامل:

 • دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه بدون سلول (DTaP).
 • ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV).

واکسن‌های 6 ماهه

در سن 6 ماهگی، کودک شما ممکن است شروع به دریافت سالانه واکسن آنفولانزا کند. علاوه بر این، بسته به برندی که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک شما برای دوره‌ای قبلی خود استفاده کرده است، ممکن است کودک شما نیاز به دوز سوم از واکسن‌های تزریقی قبلی را داشته باشد یا خیر.

 • آنفولانزا
 • دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه بدون سلول (DTaP).

واکسن‌های 6 تا 18 ماهه

زمان مصرف سومین دوز این واکسن‌ها به توصیه پزشک بستگی دارد. واکسن‌های شش تا 18 ماهه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هپاتیت B (HepB).
 • ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV).

واکسن‌های 12 تا 15 ماهه

فرزند شما اولین دوز MMR  را بعد از رسیدن به اولین تولد دریافت می‌کند. واکسن‌های 12 تا 15 ماهه عبارت‌اند از:

 • سرخک، اوریون و سرخجه (MMR).

واکسن‌های 4 تا 6 ساله

بین 4 تا 6 سالگی، کودک شما ممکن است واکسن‌های زیر را دریافت کند:

 • دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه بدون سلول (DTaP).
 • ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV).
 • سرخک، اوریون و سرخجه (MMR).

آیا واکسن‌ها بی‌خطر هستند؟

بله. واکسن‌های بیماری‌های دوران کودکی بسیار ایمن هستند. گاهی اوقات، واکسن عوارض جانبی خفیفی مانند درد دست یا پا یا تب پایین ایجاد می‌کند. یک عارضه جانبی بد بعید است اتفاق بیفتد. بیماری‌های دوران کودکی نسبت به واکسن‌ها خطر بیشتری برای سلامتی کودکان دارند. از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزندتان بخواهید که در مورد خطرات و عوارض جانبی آن به شما بگوید.

چه زمانی کودک من نباید واکسینه شود؟

در موارد معدودی، بهتر است برای دریافت واکسن صبر کنید. برخی از کودکانی که بسیار بیمار هستند به‌هیچ‌وجه نباید واکسن بزنند. دلایلی که کودک شما باید صبر کند یا واکسن دریافت نکند ممکن است شامل موارد روبرو باشد:

1. بیمار بودن با چیزی جدی‌تر از سرماخوردگی .

2.داشتن واکنش بد پس از اولین دوز واکسن.

3. داشتن حرکات ناگهانی بدن (تشنج) که احتمالاً ناشی از واکسن است.