عارضه رتینوپاتی در نوزاد

رتینوپاتی در نوزاد
رتینوپاتی در نوزاد

رتینوپاتی در نوزاد

رتینوپاتی در نوزاد نارس به‌وجود می‌آید و در این حالت عروق شبکیه، رشد غیرطبیعی داشته و این عروق تغییر کرده و رگ‌زایی غیرطبیعی شکل می‌گیرد.

رتینوپاتی در نوزاد نارس می‌تواند منجر به کوری شود. در گذشته این عارضه به دلیل استفاده زیاد از اکسیژن در دستگاه‌هایی بود که نوزاد نارس در آن‌ها قرار می‌گرفت. البته با پیشرفت‌های علمی و کنترل‌شده‌بودن شرایط این امر کمتر رخ می‌دهد.

همچنین، نوزادانی که وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم در هنگام تولد دارند و یا مادر دچار زایمان زودرس در هفته‌های 26 الی 28 داشته باشد، این نوزادان بیشتر به این مشکل مبتلا می‌شوند. رتینوپاتی در نوزاد می‌تواند در درجات نهایی زخم در شبکیه ایجاد کند و باعث جداشدگی شبکیه، زجاجیه، انحراف چشم و نیز تنبلی چشم گردد. نوزادان بسیاری که به رتینوپاتی مبتلا می‌شوند در آینده به نزدیک‌بینی دچار می‌گردند.

علائم رتینوپاتی در نوزادان

نوزاد نمی‌تواند صحبت کرده و بیماری خود را شرح دهد و باید توسط پزشک متخصص معاینه گردد. علائمی وجود دارد که با بررسی آن‌ها می‌توان پی به رتینوپاتی در نوزاد برد:

  • انحراف چشم‌ها
  • بروز افت ناگهانی در دیدن
  • ضعیف‌شدن بینایی
  • ایجاد مشکل در دیدن فواصل دور
  • کم‌وزن‌بودن در هنگام تولد
  • نیازداشتن به اکسیژن در هفته اول بعد از تولد
  • بی‌میلی نسبت به استفاده از یک چشم
تشخیص رتینوپاتی در نوزادان

تشخیص رتینوپاتی در نوزادان

تشخیص به‌موقع و درست رتینوپاتی در نوزاد می‌تواند کمک بزرگی به روند درمان و جلوگیری از این مشکل باشد. نوزادانی که نارس هستند در هفته‌های 4 الی 6 پس از به دنیا آمدن ریسک ابتلای آن‌ها به این بیماری بالاست. پزشک متخصص در ابتدای امر قطره‌هایی جهت گشاد‌شدن مردمک چشم تجویز می‌نماید و پس از آن با افتالموسکوپ شبکیه را مورد بررسی و معاینه قرار می‌دهد.

در زمان بررسی چشم توسط پزشک باید کودک توسط والدین نگهداری شود و نیز معاینات دوره‌ای برای مشخص‌کردن و بررسی روند این بیماری صورت پذیرد.

درمان رتینوپاتی در نوزادان

رتینوپاتی در نوزاد می‌تواند شدت درجه یک یا دو داشته باشد و احتمال دارد بدون درمان برطرف گردد. اما اگر این بیماری درجه 3 باشد یا بالاتر تشخیص داده شود بنا‌بر تجویز پزشک باید درمان صورت پذیرد.

کرایوتراپی روشی است که برای قسمت‌هایی از شبکیه انجام می‌گردد تا از انتشار عروق غیر‌طبیعی جلوگیری به‌عمل آید. انجام این عمل در شبکیه می‌تواند روند بهبودی خوبی را سبب شود.

استفاده از لیزر هم می‌تواند در این مورد انجام پذیرد. البته هر دو روش می‌تواند زخم‌هایی دائمی در داخل چشم به‌وجود آورد، اما در بیشتر مواقع این روش‌ها به حفظ بینایی در کودک کمک شایانی می‌کند.

در موارد خفیف یاROP  بیشتر کودکان به‌صورت خود به خود بهبود پیدا می‌کنند و دچار ضایعات بینایی نخواهند شد.

غربالگری رتینوپاتی نوزادان

باید نوزادانی که نارس هستند و وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم در زمان تولد دارند و همچنین متولد هفته‌های 30 بارداری هستند مورد معاینه و بررسی قرار گیرند. اما باید بدانید که نوزادانی که وزن بین 1.5 تا 2 کیلوگرم دارند و در هفته‌های بالای 30 هم به‌دنیا آمده‌اند ممکن است رتینوپاتی در نوزاد به‌وجود آید. بررسی دقیق در تمامی شرایط می‌تواند مفید و حیاتی باشد.

تمامی نوزادانی که کمتر از 37 هفته به‌دنیا آمده‌اند و نیز مشکلات ریوی و تنفسی داشته‌اند باید درهفته‌های 3 و 4 بعد از به دنیا آمدن معاینات دقیق چشم‌پزشکی روی آن‌ها انجام پذیرد.

کودکان نارسی که در بخشICU  بوده‌اند باید مورد معاینه چشم قرار گرفته  و به‌صورت دوره‌ای و فواصل مشخص مورد معاینه قرار گیرند.

دقت در بررسی و غربالگری می‌تواند از هزینه‌های بعدی و بالای درمان این عارضه جلوگیری کند  و حتی در پاره‌ای مواقع درمان نیز نمی‌تواند بینایی را بازگرداند، زیرا در زمان مناسب تشخیص داده نشده است. در مواقع پیشرفته بیماری بینایی مقبولی به کودک باز نخواهد گشت. پس لزوم بررسی و غربالگری در این زمینه بیش از پیش مهم است.

مانند هر بیماری مزمن و یا حاد، کشف و تشخیص به‌موقع می‌تواند بسیار کمک بزرگی باشد و از خطرات جدی جلوگیری به‌عمل آورد و گاهاً به‌طور کامل این مشکل درمان گردد.

کودکان تا زمان کامل‌شدن عروق بینایی و شبکیه و از‌بین‌رفتن خطر رتینوپاتی باید به‌طور منظم و دقیق تحت نظر دکتر متخصص باشند.

نتیجه‌گیری

معاینه و تشخیص به‌موقع رتینوپاتی در نوزاد سبب می‌شود که 85 درصد از کودکان از این مشکل رهایی یابند. افراد کمی هم هستند که برای درمان نیاز به دوران بیشتر و مراجعات بعدی دارند. دقت داشته باشید که این عارضه تنها با بررسی‌ها و معاینات دقیق قابل تشخیص است و نباید از حدس و گمان استفاده کرد.

دقت نمایید که مراقبت و پیگیری بعد از دوران بهبود هم باید ادامه پیدا کند.

با مشاوره و مراجعه به دکتر آویشن محمدی فوق تخصص نوزادان در تهران می‌توانید از سلامت کودک دلبند خود در تمامی مراحل مطمئن شوید و روند رشد مناسبی را در کودک دلبند خود شاهد باشید.