آیا روند رشد نوزادم طبیعی است؟

آیا روند رشد نوزادم طبیعی است؟
آیا روند رشد نوزادم طبیعی است؟

آیا روند رشد نوزادم طبیعی است؟

برای بررسی بهتر این موضوع باید روند رشد نوزاد در 6 ماهه اول بررسی شود. و در این میان مشخص می‌شود که این روند مسیری درست دارد یا خیر. در اینجا به بررسی روند رشد و تکامل نوزاد در بازه‌های مختلف زمانی خواهیم پرداخت.

کودک انسان از ابتدای تولد تکلم و سخن گفتن را درک می‌کند. و با علایم مختلف شروع به حرف زدن می‌کند. با دیدن مادر و پدر و نیز شنیدن صدای آنها سعی می‌کند که با حرکت لب‌ها و تغییر اجزای چهره از شما تقلید کند. گوش دادن و تقلید کردن از راه‌های اصلی در یادگیری زبان و تکلم هستند. که کودک باید بتواند به خوبی از عهده آن براید.

یک ماهگی کودک: در این زمان روند رشد نوزاد تحت تأثیر واکنش‌هایی اولیه می‌باشد. نوزاد هنوز از نظر بینایی به تکامل نرسیده است اما از همان ابتدا توان دیدن و تشخیص رنگ‌ها، شکل‌ها و دوری و نزدیکی را دارد. اگر می‌خواهید چیزی را به کودک خود نشان دهید بهتر است او را به صورت قایم و با کمی زاویه قرار دهید. کودک شما در این سن حدود 54 سانتی متر قد دارد و وزن او حدود 4 کیلوگرم است. اما این عدد می‌تواند تا 5.3 الی 5.4 کیلوگرم باشد.

کودک در چهار هفته اول از زندگی این خصوصیات را داراست:

 • در هنگامی که خوابیده است به حالت خمیده قرار دارد. اگر نوزاد از ناحیه شکم آویزان گردد سر نوزاد به سمت جلو خم می‌گردد.
 • در حالتی که خوابیده است دارای پشتی خمیده و مقداری سفت است.
 • چشم‌های کودک روی چهره افراد مختلف و نور متمرکز می‌شود.
 • صورت مادر خود را تشخیص و به دیگر چهره‌ها ترجیح می‌دهد.

دو ماهگی

دو ماهگی: در این زمان کودک شما رشد سریعی دارد و می‌تواند با ایجاد اصوات از خود با شما ارتباط بر قرار نماید. کودک با ایجاد صدا‌های مختلف تجربه‌هایی جدید در این زمینه کسب می‌کند و کم کم برای تکلم و صحبت کردن آماده می‌گردد.

در این بازه زمانی و مرحله روند رشد نوزاد، مقدار خواب نوزاد کمتر شده و ممکن است مدت بیداری خود را با گریه کردن سپری کند. این مقدار گریه در کودکان مختلف کمی متفاوت است اما در بیشتر مواقع این گریه‌ها در بعد از ظهر و شب دیده می‌شود که در اغلب موارد به دلیل کولیک است.این عارضه در بسیاری از کودکان مشاهده می‌شود که به درد در ناحیه شکم ربط دارد. البته دلیل‌های دیگری نیز برای گریه کودک وجود دارد که باید به آن دقت نمایید. عواملی مثل گرسنگی، خیس بودن پوشک و … می‌تواند باعث گریه کودک گردد.

گریه کردن از راه‌های ارتباطی نوزاد با شماست پس به آن دقت نمایید.

کودک دو ماهه شما در این سن می‌تواند این خصوصیات را داشته باشد:

 • کودک می‌تواند در زمانی که خوابیده است سر خود را کمی بالا بیاورد. اگر از شکم او را بلند کنید سر را می‌تواند در راستای بدن نگه دارد.
 • اگر در حالتی که به پشت خوابیده است او را بلند نماییم سر را به سمت عقب می‌برد.
 • اشیایی که متحرک هستند را می‌تواند در زاویه 180 درجه با چشمان دنبال کند.
 • لبخند می‌زند و به صداهای اطراف دقت می‌کند.

بعد از گذشت دو ماهه اول روند رشد و عکس العمل‌های کودک بیشتر می‌شود و می‌تواند ارتباط بیشتری با محیط اطراف ایجاد نماید. با صبوری کودک خود را در کسب مهارت‌های بیشتر یاری کنید.

بعد از دو ماهگی

بعد از دو ماهگی

سه ماهگی: در این سن کودک می‌تواند کنترل بهتری روی سر و حرکات آن داشته باشد و به مرور زمان گردن او قوی‌تر می‌گردد و می تواند سرش را به اطراف بچرخاند و با اختیار اطراف را نگاه کند. روند رشد نوزاد حالتی سریع و واضح دارد.

شناخت کودک و اختیار او نسبت به بدن بیشتر شده و می‌تواند انگشتانش را باز و بسته نماید و می‌تواند گاهی وسیله‌ای را در دستان نگه دارد.

او یاد خواهد گرفت که در جواب لبخند شما لبخند بزند.

قد کودک شما حدود 60 سانتی تر است و وزنی حدود 5.5 کیلو دارد. اما این مقادیر می‌تواند متغیر باشد و چیزی حدود 58 تا 63 سانت و 4.8 تا 5.6 کیلوگرم وزن داشته باشد.

در سه ماهگی کودک شما می‌تواند این مهارت‌ها را داشته باشد:

 • زمانی که کودک شما در حالت خوابیده قرار دارد سر و سینه را بلند می‌کند. دست‌ها به حالت کشیده در می‌آید و اگر از شکم به حالت آویزان قرار گیرد سر را بالاتر از بدن قرار می‌دهد.
 • در زمانی که به پشت خوابیده است به سمت اشلا مختلف دست دراز می‌کند و کامل نمی‌تواند آنها را بگیرد.
 • اگر کودک را به حالت نشسته قرار دهیم سر کمتر به سمت عقب متمایل می‌شود و سر او حالت حرکات رفت و برگشتی دارد. پشت حالتی خمیده دارد.
 • تماس و ارتباطات اجتماعی بیشتر می‌گردد و به موسیقی گوش می‌دهد و توجه می‌کند. روند رشدی مناسب نوزاد این نشانه‌ها را به همراه دارد.
چهار تا 6 ماهگی

کودک در این دت می‌تواند بازی‌های ساده را انجام دهد و از دیدن خود جلوی اینه لذت می‌برد. کودک قادر خواهد بود که کم کم بنشیند و در ادامه با دست‌ها و پاهایش خود را در حالت نشسته نگه دارد. می‌تواند اشیا را در دست گرفته و به سمت دهان نزدیک کند.

توجه او به محیط اطراف بیتر می‌شود و می‌تواند اشیایی را پرت کند و نتیجه کارهای خود را مشاهده کند.

سر خود را به سمت صداها می‌چرخاند.

کودک در سن 4 الی 6 ماهگی قادر خواهد بود:

 • در زمانی که خوابیده است شکم، سینه و سر را بلند می‌کند و سر را در محور عمودی قرار می‌دهد.
 • در حالت خوابیده وضعیت قرینه‌ای دارد و می‌تواند دست داراز کند و اشیا را بگیرد.
 • اگر به حالت نشسته قرار گیرد سر به عقب نمی‌افتد و حالتی استوار پیدا می‌کند.
 • در حالت ایستاده پاها را به زمین فشار می‌دهد.
 • می‌تواند بلند بخندد.
 • عکس العمل‌هایی مثل خشم در صورت نارضایتی نشان می‌دهد.
 • با دیدن غذا هیجان زده می‌شود.

البته می‌تواند این نشانه‌ها در هر کودک متغیر باشد ولی بطور میانگین روند رشد نوزاد و عکس العمل‌های کودک باید در این مسیر قرار گیرد.

با مراجعه به دکتر محمدی فوق تخصص نوزادان در تهران در همه مراحل زندگی کودکتان از سلامت او اطمینان خاطر کسب کنید.

با ما در تماس باشید.