آیا بعد از ختنه نوزاد کبودی طبیعی است؟

بعد از ختنه نوزاد کبودی طبیعی است؟
بعد از ختنه نوزاد کبودی طبیعی است؟

بعد از ختنه نوزاد، کبودی نوزاد طبیعی است؟

ختنه یکی از شایع ترین عمل های جراحی مردان است که در زمان نوزادی انجام می‌شود. طی این عمل پوست کلاهک آلت تناسلی برداشته می‌شود. در فرهنگ ها و ادیان مختلف درباره انجام دادن یا ندادن این عمل اختلاف نظر وجود دارد اما در کشور ما نوزادان پسر ختنه می‌شوند. این عمل ممکن است دارای عوارض جانبی باشد که طولانی شدن آن ممکن است باعث نگرانی شدن خانواده ها شود. در این مقاله به بررسی یکی از عوارض آن یعنی کبودی می‌پردازیم.

عوارض ختنه

درصد کمی از افراد پس از ختنه دچار عوارض می‌شود و همان عوارض نیز معمولاً به صورت خفیف خود را نشان می‌دهند. بیشترین عوارض در اثر کم تجربگی فرد ختنه کننده به وجود می‌آیند. عارضه ای که بیشترین شکایت را داشته است؛ خونریزی است كه معمولاً در کودکان با سن بیشتر اتفاق می‌افتد.

جلوگیری از این عارضه می‌تواند با اقدامات خانگی و ساده مانند اعمال فشار انجام شود. در صورت ادامه دار بودن و به خطر افتادن سلامت نوزاد، نیاز به انفوزیون خون خواهد بود. عارضه دیگری که نه تنها در ختنه بلکه در عمل هاي جراحی دیگر قابل انتظار است؛ عفونت می‌باشد.

معمولاً التهاب تورم و تغییر رنگ پوست به سمت قرمزی از علائم به وجود آمدن عفونت است. بیماری های دیگر می‌توانند به دنبال ختنه مشاهده شوند اما احتمال آن کم است. قطع شدن کلاهک آلت التهاب نوک مجرا و چسبندگی آلت در اثر باقی ماندن اجزای حلقه از سري بیماری‌های است که با درصد احتمال پایین پس از ختنه مشاهده می‌شود.

آیا عمل ختنه درد دارد؟

علت کبودی پوست آلت نوزاد

به طور کلی هر نوع تغییر رنگ در پوست آلت می‌تواند نشان دهنده عدم خون رسانی مناسب در آن بخش باشد. البته که پس از عمل جراحی مقداری تغییر رنگ روی پوست طبیعی است و جزو عوارض طبیعی جراحی محسوب می‌شود.

یکی از دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن کبودی شود تزریق بی حسی است. در بسیاری از نوزادان محل تزریق بی حسی کبود می‌شود. برطرف شدن کبودی آن بیشتر از بقیه قسمت‌های آلت زمان می‌برد. در افراد متفاوت بسته به ژنتیک و عوامل اکتسابی زمان برطرف شدن عوارض متفاوت است اما معمولاً بعد از سه يا چهار هفته همه علائم از بین می‌روند.

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث تغییر رنگ آلت شود، پاره شدن رگ های زیر آلت تناسلی در اثر ورود سوزن بی حسی می‌باشد. اگر این پارگی جزئی باشد مشکل جدی به وجود نخواهد آمد. مطلب دیگری که باید به آن توجه شود، فردی است که عمل ختته را انجام می‌دهد. اگر عمل توست فرد غیر متخصص و یا کم تجربه انجام شود؛ احتمال همه انواع عوارض افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به مطب کلینیک درباره پزشک به خوبی تحقیق کنید.

از نگاه دیگر، والدینی که حساس تر هستند باید بدانند که رنگ سر آلت نوزادان به طور طبیعی کمی مایل به بنفش هست به معنای کبودی یا خون مردگی نمی‌باشد. اگر این تفاوت رنگ بیش از حد طبیعی و کاملا مشهود بود آن زمان می‌توان برای درمان یا بررسی آن اقدام کرد.

مدت کبودی

همانطور که می‌دانید درمان عوارض پس از ختنه وابسته به نوع مراقبت و ژنتیک نوزاد می‌باشد. معمولاً طی چند روز کبودی کاهش می‌یابد و نهایتاً بین ۳ تا ۴ هفته کاملا از بین می‌رود. در بعضی نوزاد ها ممکن است هاله‌ای از کبودی تا سن یک سالگی وجود داشته باشد. اگر این کبودی با علائم دیگری همراه نباشد نیازی به نگرانی نیست؛ اما مراجعه به پزشک جراح می‌تواند به کاهش نگرانی والدین کمک کند. اگر نوزاد پس از ختنه دچار عفونت یا مشکلات جانبی شود؛ بهبود علائم ممکن است طولانی تر شود.

درمان کبودی

معمولاً خون مردگی و یا جمع شدن خون زیر پوست آلت به صورت ناحیه ای خود به خود جذب شده و کبودی از بین می‌رود. برای درمان کبودی ابتدا باید علت به وجود آمدن آن را پیدا کنیم.  اگر کبودی در روزهای ابتدایی پس از خط اتفاق افتاده است باید صبر کنید طول دوره درمان تمام شود و اگر همچنان کبودی به قوت خود باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً زمانی که کبودی همراه با علائم دیگر مانند وجود خون در ادرار یا سوزش در ادرار همراه می‌شود نیاز به تشخیص پزشکی خواهد بود. در آن زمان درمان کبودی از بین بردن علت آن خواهد بود. برای اطمینان بررسی و دادن آزمایش خون می‌تواند به اطمینان در تشخیص پزشک کمک کند.

برای کوتاه شدن دوره نقاهت و درمان درست و بهتر انجام مراقبت های بعد از ختنه ضروری هستند. حدود دو روز از آنتی بیوتیک استفاده کنید. تا دو هفته بعد از عمل سر آلت را با پماد تجویزی پزشک چرب کنید. استفاده از پوشک با سایز بزرگتر از نرمال با کاهش فشار روی آلت می‌تواند به بهبود سریع تر کمک کند. استفاده از پانسمان یا گاز استریل می‌تواند آسیب های احتمالی را بگیرد.

ختنه نوزاد و مراقبت های لازم بعد از ختنه

ختنه با جراحی

اگر شما بین دو روش ختنه با حلقه و ختنه با حراحی، گزینه ی دوم را انتخاب کرده باشید، مراقبت ها و شرایط شما مقداری متفاوت خواهد بود. هر چند که این روش بیشتر برای کودکان با سن بیشتر انجام می‌شود، اما کمتر از روش حلقه از آن استقبال می‌شود.

از آن جا که برای بیهوشی لوله ی تنفسی در گلوی کودک قرار می‌گیرد، ممکن است پس از به هوش آمدن کودک نشانه هایی از گلودرد را بروز دهد. از بین رفتن این درد معمولاً یک روز زمان می‌برد. برای برطرف شدن هر چه سریع تر آن و بهبودی کودک، استفاده از غذاهای نرم و شل و نوشیدنی های خنک پیشنهاد می‌شود.

در صورت داشتن نشانه هایی از تب ، باید علت آن بررسی شود و جهت رفع احتمال عفونت با پزشک مشورت کنید.

تورم بین خط ختنه و سر آلت پس از جراحی طبیعی است و به خاطر تجمع خون و مایعات در آن قسمت است. ممکن است در روزهای ابتدایی پس از جراحی تورم افزاینده باشد، نگران نشوید و بدانید که امری طبیعی است. تورم پس از مدت کوتاه کمتر از یک هفته کاهش می‌یابد.

از دیگر تغییراتی که ممکن است هنگام تعویض پوشک شاهد آن باشید؛ مشاهده ی لایه ای زردرنگ مایل به سفیدی است که روی سر آلت تناسلی ایجاد می‌شود. هفت روز، مدت زمان انتظار شما برای افتادن و از بین رفتن آن خواهد بود. این لایه نشانه ی بروز مشکل، چرک یا عفونت نیست.

مشاهده ی مقدار محدود خونریزی در یک یا دو روز اولیه نگران کننده نیست، همچنین تغییر رنگ و کبودی آلت، قاعده آلت و کیسه ی بیضه قابل پیش بینی است و باقی ماندن آن تا یک یا دو هفته پس از عمل، نباید باعث نگرانی والدین شود.

دقت داشته باشید که استفاده از پماد آنتی بیوتیک تجویزی پزشک فراموش نشود تا احتمال عفونت کم باشد. نگران بروز عفونت به خاطر ادرار نباشید، فقط با هر بار تعویض آن، وضعیت آلت و تغییرات آن را مشاهده کرده و پماد را استفاده کنید.

جمع بندی

همان طور که خواندیم، کبودی نوک آلت پس از ختنه طبیعی است. این کبودی با مراقبت درست و گذشت زمان از بین می‌رود. کبودی شدید و طولانی مدت همراه با علائمی ‌همچون قرمزی، التهاب و ورم می‌تواند نگران کننده باشد. باید توجه داشته باشیم که کبودی حاصل از بیماری را با کبودی طبیعی نوک آلت اشتباه نگیریم. در صورت طولانی شدن کبودی باید به پزشک مراجعه شود.