درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟

درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟
درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟

درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟

آیا تابه‌حال نوزاد شما دچار زردی شده است؟ درجه زردی نوزاد باید چند باشد تا بدن کودک شما حالت طبیعی داشته باشد؟ آزمایش زردی چگونه انجام می‌شود؟ راهکارهای جلوگیری از زردی نوزاد چیست؟ با ما تا پایان این متن همراه باشید و پاسخ سؤالات خود را بگیرید.

زردی نوزاد اصلاً چیست؟

برای اطلاع از اینکه درجه زردی نوزاد باید چند باشد باید ابتدا بدانید زردی نوزاد اصلاً چیست؟ اگرچه که اصطلاح زردی نوزاد خیلی رایج است و همه خانواده‌ها با آن آشنا هستند، ولی خیلی از اشخاص نمی‌دانند که زردی نوزاد به خاطر چه اختلالی ایجاد می‌شود. در حقیقت این عارضه با میزان سطح بیلی روبین درون مرتبط است.

بیشتر شدن سطح بیلی روبین در خون باعث ایجاد زردی نوزاد می‌گردد. این بیماری اگرچه در اوایل تولد نوزاد طبیعی هست، ولی خوب در حالتی  که میزان آن از یک عدد خاص بیشتر شود، حتماً باید پیگیری‌های پزشکی انجام گیرد.

  •  اگر که فقط ناحیه صورت نوزاد زرد باشد، عدد بیلی روبین خون بین ۵ تا ۷ هست.
  •  زرد بودن پوست از زیر گردن تا ناف نشانه این هست که عدد بیلی روبین خون بین ۱۰ تا ۱۵ هست.
  •  زرد بودن پوست از ناف تا ناحیه پایین شکم نشان می‌دهد که عدد بیلی روبین خون 20 است.
  •  زرد بودن کل بدن نشان می‌دهد که خون دارای عدد ۲۵ میلی‌گرم بر دسی‌متر برای بیلی روبین هست.

چه زمانی زردی نوزاد خطرناک است؟

این نکته را لازم است یادآوری کنیم که عدد زردی نوزاد به‌صورت مدام در حال تغییر هست. پس بنابراین لازم است که تست زردی نوزاد در خانه یا منزل را در طی روزهای پی در پی و تا زمان ناپدید شدن کامل زردی نوزاد انجام بدهید. آنچه تأثیر خیلی زیادی در کاهش زردی نوزاد دارد، شیردهی مدام و مکرر نوزاد در روزهای نخست تولد و دفع کردن مدام ادرار و مدفوع برای نوزاد هست. به‌این‌ترتیب به‌صورت خودبه‌خود میزان بیلی روبین در خون پایین می‌آید و زردی در نوزاد از بین می‌رود.

پیشنهاد می‌کنیم که بعد از انجام تست زردی در بیمارستان محل تولد نوزاد، این تست را دوباره در روز سوم هم تکرار کنید. چنانچه عدد زردی خیلی بالا باشد، ضمن انجام دادن مداخلات پزشکی، باید در روزهای بعد هم تست زردی تکرار بشود تا عدد آن به یک سطح نرمال برسد.

درباره درجه زردی نوزاد

درباره اینکه درجه زردی نوزاد باید چند باشد، این نکته مهم است که درجه زردی اگر که روی عدد ۱۰ و یا بیشتر از آن باشد یعنی اینکه کودک شما به بیماری زردی مبتلا شده است ولی خوب این عدد نشان‌دهنده زردی خیلی خفیف می‌باشد و در این حالت شما درواقع دو راه دارید ؛ راه نخست اینکه همان لحظه بدون اینکه هیچ ریسکی را قبول کنید درمان را شروع کنید.

درواقع شما هم می‌توانید نوزادتان را بستری کنید و هم اینکه در خانه‌تان دستگاه فتوتراپی را اجاره کنید و پرتودرمانی را شروع کنید که درواقع از احتمال اینکه زردی در ساعات و روز  بعد بیشتر شود و درجه‌اش بالاتر رود اجتناب کنید و راه دوم این است که یک روز منتظر بمانید و در طی همان بیست‌وچهار ساعت کودک خوب از شیر تغذیه کرده و روز بعد مجدداً آزمایش را انجام دهید.

در این شرایط امکان دارد عدد زردی  یا همان عدد ده باشد و یا کمی کمتر که نشانه خوبی ست و دوباره قادرید صبر کنید و تغذیه خوبتان  را ادامه بدهید و دوباره در روز بعد بازهم آزمایش را تکرار نمایید تا عدد به زیر ۸ برسد.

در این حالت نوزاد زردی را دفع می‌کند و یا ممکن است که از عدد ده بالاتر رفته باشد. در این مرحله خیلی سریع اقدام به درمان می‌کنید و اگر که زردی نوزاد خیلی بیشتر شده باشد باید از دستگاهی با تعداد لامپ بیشتر بهره‌گیری و استفاده بشود. زردی زیر عدد ۱۲ درواقع زردی خفیفی هست و خیلی سریع‌تر و راحت‌تر بهبودی حاصل می‌شود.

زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

تست زردی نوزاد در خانه

بعد اینکه فهمیدید درجه زردی نوزاد باید چند باشد باید درجه زردی را تست و کنترل کنید. زردی، درواقع نخستین بیماری و عارضه‌ای هست که نوزادان در روزهای اول تولد خودشان با آن روبه‌رو می‌شوند. انجام دادن تست زردی برای نوزاد در خانه به این کمک می‌کند که درواقع این عارضه یا بیماری را سریع‌تر و راحت‌تر تشخیص دهید. هر آنچه را که درباره زردی نوزاد لازم است بدانید و هر اقدامی که باید انجام دهید، در این مقاله توضیح داده‌شده است.

همان‌طور که می‌دانید، زردی بیماری شایعی در میان نوزادان تازه متولدشده است. این بیماری می‌تواند به شکل خفیف و یا شدید بروز نماید. بی‌توجه بودن به مسئله زردی نوزاد عواقب خیلی خطرناک و حتی جبران‌ناپذیری دارد.

به همین علت است که آزمایش زردی برای همه نوزادانی که تازه متولد می‌شوند تجویز خواهد شد. این روزها روش‌های بسیاری جهت انجام زردی نوزاد وجود دارند که بهترین آن، استفاده کردن از دستگاه بیلی چک هست که دیگر نیازی به خون‌گیری از کف

آزمایش زردی نوزاد چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش زردی برای  نوزاد در خانه در کنار اینکه آسایش و رفاه روزهای نخست تولد یک نوزاد را خیلی خوب تأمین می‌کند، به والدین و خانواده‌ها هم کمک می‌کند که استراحت بیشتری داشته و کمتر دچار خستگی ناشی از رفت‌وآمد به مراکز درمانی و همچنین آزمایشگاهی بشوند.

دستگاه بیلی چک

برای چک کردن اینکه درجه زردی نوزاد باید چند باشد،  دستگاه بیلی چک وجود دارد. دستگاه بیلی روبین متر درواقع یک وسیله جهت سنجش و آزمایش زردی نوزاد هست. این دستگاه شمارش میزان بیلی روبین را در سرم خون نوزادان و شیرخوارگان و از طریق پوست اندازه‌گیری می‌کند. به همین علت دیگر نیازی به نمونه خون نوازد نیست.

تست زردی برای نوزاد در منزل با دستگاه، فاقد درد است و غیرتهاجمی است. استفاده و بهره‌گیری از دستگاه بیلی چک خیلی راحت است و جواب تست در کمتر از ۱۰ دقیقه مشخص و آشکار می‌شود. دقت دستگاه بیلی روبین هم در حد مطلوبی قرارگرفته و گزینه مناسبی جهت بررسی زردی نوزاد هست.

جهت انجام آزمایش زردی نوزاد با استفاده از دستگاه بیلی چک، دستگاه ارام آرام به پیشانی نوزاد تماس داده می‌شود. درنتیجه این تماس دستگاه می‌تواند سطح بیلی روبین سرم خون را در نوزاد به‌صورت مستقیم بسنجد و با سرعت و دقت کامل میزان بیلی روبین سرم خون را بعد از تبدیل به ارقام  نمایش بدهد.  رنج نرمال و طبیعی برای بیلی روبین در نوزادن با در نظر گرفتن سن آن‌ها متفاوت است و فرق دارد.

آیا زردی نوزاد به تغذیه مادر مرتبط است؟

یکی از دغدغه‌های مادران باردار این هست که تغذیه آن‌ها بر سلامت جنینشان تأثیر بگذارد. باید این نکته را یادآور شویم که نوع مواد غذایی و به‌طورکلی تغذیه شما تأثیر خیلی ناچیزی در بروز زردی نوزاد دارد.

چیزی که در آینده به شما توصیه و پیشنهاد می‌شود و مادر باید آن را همیشه به یاد داشته باشد درواقع نوع تغذیه بعد از بارداری یعنی دوره شیردهی هست. نوزاد شما باید خیلی دقیق و به‌طور مداوم با شیر مادر تغذیه بشود تا جهت رشد طبیعی خود ویتامین‌ها و مواد مغذی کافی را دریافت نماید. جالب است که بدانید نوزادانی که زردی دارند، باید خیلی بیشتر شیر بخورند، زیرا که شیر مادر باعث افزایش مدفوع در کودک می‌شود و باعث خروج سریع‌تر بیلی روبین از بدن نوزاد می‌شود.

راهکارها جهت جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری مادر

آیا می‌دانستید که می‌توانید در طی دوران بارداری از ایجاد و بروز زردی در نوزاد جلوگیری کنید؟ هومکا در این مورد به شما توصیه‌ها و پیشنهادهایی می‌کند:

غذای داغ: غذای داغ برای هیچ انسانی پیشنهاد نمی‌شود، بخصوص برای مادرانی که باردار هستند. البته منظور این نیست که اگر غذای سرد بخورید بهتر است؛  درواقع غذای مصرفی زنان باردار باید همیشه کمی گرما داشته باشد.

عرق کاسنی: عرق کاسنی درواقع یکی از موارد مؤثر در پاک‌سازی کبد و تصفیه خون به‌حساب می‌آید. برای پیشگیری کردن از بروز زردی در نوزاد،  شما می‌توانید با توصیه متخصص زنان در طول دوره بارداری عرق کاسنی را مصرف کنید.

ادویه‌ها: ادویه‌ها خواص درمانی زیادی دارند ولی مصرف بی‌رویه آن در طی دوران بارداری می‌تواند مشکل‌ساز بشود.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت خواندن جواب آزمایش زردی نوزاد بر روی دکمه تماس زیر کلیک نمایید تا کارشناسان ما شمارا راهنمایی بکنند.

سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید ما در این متن درباره اینکه درجه زردی نوزاد باید چند باشد، نحوه تست و آزمایش زردی نوزاد، میزان تأثیر تغذیه مادر بر زردی نوزاد و همچنین راهکارهای جلوگیری از آن برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه دادیم. امیدواریم از خواندن این مطالب بهره کافی را برده باشید.