چگونه در منزل از نوزادی که زردی دارد مراقبت کنیم؟

چگونه در منزل از نوزادی که زردی دارد مراقبت کنیم؟
چگونه در منزل از نوزادی که زردی دارد مراقبت کنیم؟

چگونه در منزل از نوزادی که زردی دارد مراقبت کنیم؟

نوزادان تازه متولد شده هنگام به دنیا آمدن نکاتی دارند که یکی از آن‌ها اغلب رنگ زردی به نام یرقان است. بسیاری از والدین تازه وارد وقتی نوزاد را به خانه می‌آورند و متوجه زرد شدن چشم ها و پوست می‌شوند، نگران می‌شوند. با این حال، زردی فیزیولوژیکی در واقع یک بیماری شایع در نوزادان است و اغلب به راحتی با داروهای طبیعی و خانگی قابل درمان است.

زردی نوزادان چیست؟

زردی اصطلاح پزشکی برای رنگ زرد در رنگ پوست است که رنگ زرد ناشی از ماده‌ای به نام بیلی روبین است که به طور معمول در بدن ساخته می‌شود، سطح بالاتری از بیلی روبین به نام (هیپربیلی روبینمی) است. زردی به خودی خود بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از سطح بالای بیلی روبین خون است. هنگامی‌که بیلی روبین بیش از حد معینی باشد می‌تواند باعث آسیب مغزی شود. از دلایل مختلف سطح بیلی روبین بالا می‌توان به:

1) اگر نوزادان شیر کافی دریافت نمی کنند.

2) اگر نوزادان زود به دنیا بیایند.

3) علائم زردی نوزادان چیست اشاره نمود.

سوالات متدوال در خصوص زردی نوزاد

علائم زردی نوزادان چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

زرد شدن رنگ پوست، ابتدا از صورت شروع می‌شود و سپس به قفسه سینه، ناحیه شکم، بازوها و در نهایت به پاها می‌رسد. در برخی از نوزادان، زردی ممکن است در کل بدن مانند رنگ برنزه ظاهر شود همچنین مدفوع گچی یا بسیار رنگ پریده به نظر می‌رسد، یا رنگ ادرار به طور مداوم تیره است. برای تشخیص آن پزشک چند سوال در مورد سلامت کودک شما می‌پرسد و کودک شما را معاینه می‌کند و برای بررسی سطح بیلی روبین خون درخواست خون می‌کند.

زردی نوزادان چگونه درمان می شود؟

اکثر نوزادان دارای این بیماری نیازی به درمان ندارند. زردی‌ خفیف در نوزادان معمولا بدون درمان بهتر می‌شود و حتی در صورتی که نیاز به درمان باشد، معمولاً به راحتی قابل درمان است. اما هدف از درمان زردی کاهش موثر و ایمن سطح بیلی روبین است که در این مقاله به راه‌های طبیعی در خانه برای درمان آن قبل از امتحان سایر مداخلات پزشکی ارائه شده است.

راه های طبیعی برای درمان زردی نوزاد

نزدیک پنجره بنشین

نور خورشید یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن زردی نوزاد تازه متولد شده است. صندلی خود را در نزدیکی پنجره قرار دهید تا کودک هنگام شیر دادن، آروغ زدن یا فقط دراز کشیدن با شما نور طبیعی دریافت کند. اگر آب و هوا اجازه می‌دهد، به پیاده روی بروید و اجازه دهید نور خورشید به پوست کودک شما بتابد (فقط مطمئن باشید که بیش از حد گرم نمی‌شود و یا دچار آفتاب سوختگی نمی‌شود). حتی اگر بیرون هوا ابری باشد، کودک شما همچنان می‌تواند از نور طبیعی بهره‌مند شود، بنابراین سایه‌بان‌ها را باز کنید و اجازه دهید نور وارد شود!

اغلب به آن‌ها غذا بدهید

ممکن است احساس کنید که به عنوان یک مادر جدید این کار را انجام می‌دهید، اما تغذیه مکرر یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن زردی است. این امر باعث می‌شود کودک شما شیر بیشتری دریافت کند و باعث اجابت مزاج بیشتر شود و میزان بیلی روبین دفع شده در مدفوع کودک را افزایش دهد. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند باید روزی 8 تا 12 بار در چند روز اول زندگی خود شیر بخورند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند معمولاً باید 1 تا 2 اونس (حدود 30 تا 60 میلی لیتر) شیر خشک هر دو تا سه ساعت در هفته اول مصرف کنند.

علائم بهبودی زردی در نوزاد

ویتامین D مصرف کنید

اگر به کودک خود شیر می‌دهید، هر ویتامینی که مصرف می‌کنید از طریق شیر به کودک شما منتقل می‌شود. اگر نوزادی دارید که از زردی رنج می‌برد، ویتامین D را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، چه از طریق غذاهایی که می‌خورید و چه از طریق مکمل‌هایی که مصرف می‌نمایید. گفته می‌شود ویتامین D سطح آن‌ها را افزایش می‌دهد و به خلاص شدن از سطح بیش از حد بیلی روبین کمک می‌کند.

بر روی نحوه شیردهی صحیح خود تمرکز نمایید

شیر مادر غذای ایده آل و مناسب برای نوزاد است. زردی در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌نمایند بیشتر از نوزادانی است که از شیر خشک تغذیه می‌کنند. این بیشتر در نوزادانی رخ می‌دهد که به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی‌کنند، زیرا مادران آن‌ها شیر کافی تولید نمی‌کنند (مخصوصاً اگر شیر دیر بیاید) یا اینکه شیردهی خوب پیش نمی‌رود، مثلاً نوزادان به‌درستی شیر نمی‌گیرند.

در 24 ساعت اول پس از تولد، نوزادان سالم که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، حدود 1 قاشق چای‌خوری شیر با هر بار شیر خوردن دریافت می‌کنند و این مقدار شیر مادر با گذر هر روز افزایش می‌یابد . اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید، در چندین روز آغازین باید حداقل 8 تا 12 بار در روز به نوزاد شیر دهید. این به شما کمک می‌کند شیر کافی تولید کرده و به پایین نگه داشتن سطح بیلی روبین کودک کمک می‌نماید. اگر در شیردهی مشکلی دارید، از پزشک یا پرستار و یا متخصص شیردهی کمک بخواهید.

مکمل با پروبیوتیک

یک متاآنالیز نشان داده است که مکمل‌های پروبیوتیک در نوزادان می‌تواند به طور قابل توجهی سطح بیلی روبین را کاهش دهد. می‌توانید میزان مصرف پروبیوتیک خود را افزایش دهید و اجازه دهید کودک مقداری از آن را از طریق شیر مادر دریافت کند یا یک مکمل مخصوص نوزاد که حاوی پروبیوتیک است را مستقیماً به کودک خود دهید.

مصرف منیزیم خود را افزایش دهید

مطالعات نشان داده است که زنانی که حداقل 250 میلی گرم منیزیم در دوران بارداری مصرف می‌کنند، 20 درصد کاهش بیلی روبین اضافی در نوزادان خود داشتند. مصرف مکمل منیزیم شروع کنید یا مصرف غذاهای غنی از منیزیم را در لیست غذایی خود افزایش دهید تا مقدار مناسبی از آن از طریق شیر مادر جذب بدن نوزاد شود تا میزان زردی به طور چشم‌گیری کاهش یابد.

آرد دانه جو

ممکن است عجیب به نظر آید اما، محقیقن دریافتند که دانه جو الک شده روی پوست نوزاد همراه با قرار گرفتن در معرض نور باعث بهبود زردی در نوزادان تازه متولد شده می‌شود. آرد جو به کاهش سطح بیلی روبین غیر مستقیم کمک می‌نماید  و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این روش درمان سنتی ایرانی است که به تنهایی نمی‌تواند باشد، اما می‌تواند تاثیرات نور درمانی را تقویت کند.

فتوتراپی

وقتی که زردی در نوزادان تازه متولد شده شدیدتر می‌شود و مداخلات فشرده‌تری لازم است، رایج ترین درمان فتوتراپی است که از طریق آن سطح پوست نوزاد در معرض نور آبی خاصی قرار می‌گیرد که بیلی روبین را می‌شکند و دفع آن را از طریق مدفوع و ادرار آسان می‌نمایید. درمان با فتوتراپی تقریباً برای همه نوزادان موفقیت‌ آمیز است. این درمان ممکن است بسیار شبیه بازدید از یک غرفه برنزه‌کننده محلی به نظر برسد. عینک مخصوص یا سایه‌ای روی چشمان کودک قرار می‌گیرد تا جشمان او را از نور محافظت کند.

دو عامل به تصمیم گیری در مورد شروع یا نشدن فتوتراپی کمک می‌کند: سن کودک و سطح بیلی روبین. کودکان کوچک‌تر با سطح بیلی روبین بیشترین نیاز به درمان دارند. تصمیم برای شروع فتوتراپی به نظر پزشک اطفال و سطح راحتی شما نیاز دارد. اگر فتوتراپی استاندارد برای کاهش سطح بیلی روبین نوزاد نباشد، پزشک ممکن است درمان‌های دیگری را امتحان کند.

به عنوان مثال، ممکن است کودک روی یک پتوی فیبر نوری قرار گیرد و ممکن است یک چراغ به آن اضافه شود. اگر این درمان را مشخص کند، نوزادان یک بیماری جدی دارند که باعث زردی آن‌ها می‌شود. زردی فیزیولوژیک (شایع ترین شکل) معمولاً هرگز به درمان فراتر از فتوتراپی نیاز ندارد.زمانی که تمام درمان های دیگر نتوانستند سطح بیلی روبین را به اندازه کافی کاهش دهند، آخرین راه حل جایگزینی است.