غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار

غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار
غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار

غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار

قبل از آشنایی درباره غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار، این نکته مهم است که کودکان درواقع به کالری خیلی زیادی نیاز ندارند ولی به مواد مغذی زیادی نیازمند هستند. بعضی از غذاهایی که به‌طورمعمول به کودکان داده می‌شود در حقیقت ارزش غذایی نداشته و این‌گونه کالری و شکر و یا نمک بالا و مواد مغذی کمی دارند. ازآنجایی‌که کودک شیرخوار خیلی کوچک است، خیلی سریع با کالری‌های مواد غذایی بی‌ارزش سیر می‌شود و دیگر جایی برای غذاهای سالم و پر از مواد مغذی باقی نمی‌ماند.

کارشناسان درباره این موضوع می‌گویند‌ که در حقیقت این کمبود تغذیه‌ای حتی امکان دارد مانع از رشد و نمو کودک بشود. به همین خاطر، لازم است والدین این را بدانند که غذاهای مفید برای کودکان شیرخوار کدام  است و از چه غذاهایی هم باید پرهیز شود. در ادامه این مطلب شما قادر هستید که با بعضی از مواد غذایی بی‌ارزش و حتی بعضی از غذاها که خطر خفگی ایجاد می‌کنند به‌خوبی آشنا شده و آن‌ها را شناسایی کنید.

غذاهای خطرناک از تولد کودک تا شش‌ماهگی

در این بخش قرار است با غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار در طی دوران تولد تا شش‌ماهگی آشنا شویم. تمامی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها البته به‌غیراز شیر مادر و شیر خشک تا حدود شش‌ماهگی برای کودک شیرخوار مضر است. کارشناسان و همچنین پزشکان بر این باور هستند که تا شش ماه اول زندگی کودک، باید او را فقط با شیر مادر و یا شیر خشک تغذیه کرد و در این صورت این اطمینان وجود دارد که  نیازی به‌اضافه کردن هیچ غذا و یا نوشیدنی دیگر برای کودکانی که زیر شش ماه سن دارند، وجود ندارد.

غذاهای مضر از چهارتا دوازده‌ماهگی کودک

در این قسمت نیز قصد داریم شمارا با غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار در طول دوران چهارتا دوازده‌ماهگی آشنا کنیم. درواقع برخی از مواد غذایی حتی پس‌ازاینکه کودک شما شروع به خوردن غذاهای کمکی کرد، هنوز هم برای شیرخواران و تا یک‌سالگی خطرساز هستند. بعضی از این مواد غذایی درواقع شامل موارد زیرند:

عسل: عسل در حقیقت امکان دارد حاوی هاگ‌های کلوستریدیوم بوتولینوم باشد که درواقع به بوتولیسم منجر می‌شود. دستگاه گوارشی یک فرد بزرگسال در حقیقت این هاگ‌ها را ردیابی می‌کند و از رشد آن‌ها جلوگیری می‌نماید. ولی این هاگ‌ها در بدن کودک امکان رشد  پیداکرده و سم کشنده‌ای را تولید کنند.

شیر گاو و یا شیر سویا: تا نخستین سالگرد تولد کودک، شما باید به او فقط شیر مادر و یا شیر خشک بدهید. زیرا کودک شما در سال نخست زندگی‌اش قادر نیست پروتئین‌هایی که  در شیر گاو  و یا شیر سویا موجود هستند را هضم کند. همچنین این نوشیدنی‌ها حاوی مقادیری از مواد معدنی هستند که می‌توانند به کلیه‌های کودک آسیب جدی برسانند و به‌شدت هم آلرژی‌زا هستند.

خطر خفگی در زمان خوردن غذاهای انگشتی

حالا که با بعضی غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار   آشنا شدید، این را باید بدانید که با شروع شدن تغذیهٔ کودکان شیرخوار با سایر مواد غذایی  غیر از شیر مادر و یا شیر خشک، لازم است که والدین از توصیه‌های متناسب با تغذیه و بر اساس سن کودک مطلع باشند و هر نوع غذایی را به کودکشان ندهند. بعضی راهنمایی‌های موردنیاز شامل موارد زیر هستند:

تکه‌های بزرگ از غذا: درخقیقت یک تکۀ بزرگ از غذا قادر است در گلوی فرزند شما گیر بیفتد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که غذا را به تکه‌های کوچک خرد کنید. برای نمونه، میوه‌هایی مانند گیلاس، انگور، آلبالو، گوجه گیلاسی و توت‌فرنگی را تکه‌تکه کرده و گوشت، سبزیجات و پنیر را هم رنده و یا ریزریز کنید.

سبزیجات خام: سبزیجاتی مانند هویج، کرفس و کلم‌بروکلی را بپزید تا نرم شوند و پیش از اینکه آن‌ها را  به کودکان شیرخوار بدهید، آن‌ها را به تکه‌هایی که تقریباً بزرگ‌تر از سه سانتی‌متر و نیم نباشد خردکنید.

آجیل و تخمه‌:  هسته‌ها و تخمه‌ها  را از میوه‌های مانند هندوانه، هلو، آلو و گیلاس خارج کرده و به کودکتان آجیل‌ و یا تخمه‌‌هایی مانند تخمهٔ آفتاب‌گردان را ندهید. اگرچه که تخمه‌ها امکان دارد که کوچک‌تر از آن باشد که بتواند خطر خفگی ایجاد کند ولی قادر است در مسیر تنفسی کودک گیرکرده و باعث ایجاد عفونت شود.

مواد غذایی سفت: چیزهایی که در زیر دندان صدای کروچ کروچ می‌دهند مانند آجیل و یا پاپ‌کورن،  درواقع همگی دارای خطر ایجاد خفگی هستند. همچنین انواع آب‌نبات‌ها هم ممکن است باعث ایجاد خطر خفگی بشوند.

مواد غذایی که چسبنده هستند: آدامس و غذاهای چسبنده مانند ژله و یا پاستیل، میوۀ خشک‌شده مانند کشمش، مویز، خرما و یا حتی مارش‌ملو قادر است در گلوی فرزند عزیز شما گیر بیفتد. پنیر آب‌شده و چسبناک نیز می‌تواند به لحاظ احتمال خفگی خطرساز باشد.

کرۀ آجیل‌: درواقع چسبندگی کرۀ بادام‌زمینی و کرۀ سایر آجیل‌ها ممکن است بلعیدن آن‌ها را برای کودکتان سخت و دشوار کند. بهتر این است که یک‌لایۀ نازک از کرۀ بادام‌زمینی را روی نان بمالید و یا اینکه غلظت این کره را با آب و یا سسی مانند سس سیب کاهش دهید.

به‌غیراز مواردی که گفته شد، گاهی اوقات هم امکان دارد مایعاتی مانند قطرۀ سرفه سبب خفگی کودکان شیرخوار بشود، بنابراین لازم است که در این مورد هم بدون نگرانی بیش‌ازحد و فقط آگاهانه احتیاط نمایید.

لیست غذای کودک زیر یک‌سال

آلرژی‌های غذایی مربوط به کودک

غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوارگاهی حاوی غذاهای آلرژی‌زا می‌شوند. پزشکان درگذشته پیشنهاد و توصیه می‌کردند که برای واردکردن غذاهای به‌طورمعمول آلرژی‌زا به رژیم غذایی کودک،‌ تا حدود سن یک‌سالگی و یا حتی پس‌ازآن منتظر بمانید. ولی آن‌ها این روزها نظر خود را تغییر داده‌اند. به خطر اینکه پژوهش‌ها حاکی از آن است که این به تأخیر انداختن‌ها از به وجود آمدن آلرژی جلوگیری نمی‌کند و حتی امکان دارد ریسک ایجاد آلرژی را افزایش بدهد.

با تمام این‌ها، هنوز هم‌فکر عاقلانه‌ای وجود دارد که غذاهای جدید و مدرن را به‌تدریج و آرام به رژیم غذایی کودکتان اضافه کنید و پس از اضافه کردن هر مورد جدید به فهرست غذایی کودک، چند روز منتظر بمانید که مطمئن شوید که کودک شما واکنش نامطلوبی به آن نشان نمی‌دهد.

ولی اگر که فکر می‌کنید کودک شما احتمال دارد آلرژی داشته باشد و مثلاً اگر در خانوادۀ شما کسی سابقۀ آلرژی دارد و یا اگر کودک شما اگزما دارد، حتماً لازم است که با پزشک او مشورتی انجام دهید تا بهترین تصمیم برای اضافه کردن غذاهای آلرژی‌زا به برنامهٔ غذایی کودکتان را که درواقع شامل تخم‌مرغ، شیر، بادام‌زمینی، گندم، سویا، ماهی هست پیدا کنید.

دلایل بروز دادن آلرژی به غذا در کودک

در حقیقت یکی از دلایل بروز دادن آلرژی در اشخاص حساسیت  ارثی به برخی مواد غذایی هست که افراد با شناختن الگوهای غذایی خودشان و اعضای خانواده‌شان قادر هستند که تا حد امکان از بروز دادن آن جلوگیری نمایند.

در بعضی از مواردی که بدن شخص به  برخی از مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در مواد خوراکی حساسیت نشان  می‌دهد درواقع باید از مصرف کردن این ماده  غذایی اجتناب کرد. در صورت بروز دادن علائم خیلی شدید  حتماً با پزشک  مشورت کنید.

 چگونه متوجه حساسیت غذایی در کودک شویم؟

فهمیدن این موضوع که کودکان دارند از حساسیت غذایی رنج می‌برند و یا آلرژی داشتن برای مادران سخت هست ، یکی از روش‌های مطمئن و قطعی برای شناختن تفاوت، از راه آزمایش خون و یا پوست هست.

این آزمایش‌ها درواقع پاسخ ایمنی بدن کودک را نسبت به غذاهای موردنظر اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش خون امکان دارد سطح  IgE را اندازه‌گیری بکند؛ آنتی‌بادی که بدن در زمان واکنش آلرژیک تجربه می‌کند را افزایش می‌دهد. اگر که کودک شما نسبت به یک آلرژی خاص دارای حساسیت باشد، در حقیقت در این آزمایش مشخص خواهد شد.

شیر مادر بهترین غذای نوزادان

در صورت بروز دادن آلرژی چه‌کار باید کرد؟

مصرف کردن مواد غذایی که  فرد نسبت به آن آلرژی دارد امکان دارد برای نخستین بار واکنش شدیدی در بدن ایجاد نکند. این مشکل درواقع در کودکان خود را با سوزش و یا ورم معده نشان می‌دهد. البته اگر این مشکل به‌دفعات متوالی و با مصرف یک ماده غذایی ایجاد بشود، باید به دکتر اطفال مراجعه نمایید.

سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید ما در حقیقت در این متن درباره غذاهای خطرساز برای کودکان شیرخوار، آلرژی‌های غذایی کودکان و دلایل بروز دادن آلرژی صحبت کردیم و همچنین به معرفی انواع غذاهای مضر در طی دوران متفاوت از زندگی کودک پرداختیم. امیدواریم که شما عزیزان از مطالعه این مقاله بهره کافی را برده باشید.